Britský nejvyšší soud zablokoval pokus o soudní stíhání Tonyho Blaira kvůli válce v Iráku

Britský nejvyšší soud zablokoval pokus o soudní stíhání Tonyho Blaira kvůli válce v Iráku

Pokus provést soukromé stíhání proti Tonymu Blairovi kvůli válce, kterou zahájil v Iráku, byl zablokován britským Nejvyšším soudem.             

Irácký generál Abdul Wahed Shannan Al Rabbat obvinil bývalého předsedu vlády za to, že spáchal „zločin agrese“ napadením Iráku v roce 2003, aby svrhl bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Kanál RT napsal: Generál chtěl soudně stíhat Blaira a další dva klíčové ministry –  Jacka Strawa, tehdejšího ministra zahraničí a generálního prokurátora Lorda Goldsmithe.

Oba muži mají v současné době imunitu, která je chrání před obviněním z trestné činnosti z války poté, co bylo v roce 2016 rozhodnuto, že pokus o podání stíhání by zahrnoval odhalení údajů držených pod zákonem o tajemství.

Advokáti Al Rabbata požádali londýnský Nejvyšší soud o povolení spodního přezkumu ve snaze získat Nejvyšší soud, nyní nejvyšší soud v zemi, aby zrušil rozsudek Sněmovny lordů z roku 2006, že neexistuje takový zločin jako „zločin agrese“ podle zákona Anglie a Walesu.Lord Thomas z Cwmgieddu, hlavní soudce a pan Justice Ouseley, odmítli žádost generála a uvedli, že neexistuje „žádná naděje“, že by byl tento případ úspěšný.

Michael Mansfield, který zastupoval Al Rabbata, tvrdil, že vyšetřování společnosti Chilcot v loňském roce ukázalo, že stíhání Blaira by bylo oprávněné. Nařízení, které udělilo Blairovi imunitu vůči jakýmkoli obviněním, by proto mělo být zrušeno, uvedl Mansfield.

Zpráva společnosti Chilcot o 2,6 miliónech slov, která zkoumala prvních osm let války, uvedla, že se Británie rozhodla vstoupit do invaze do Iráku v roce 2003, předtím, než vyčerpala mírové možnosti pro odzbrojení spolu s bývalým prezidentem USA Georgem W. Bushem, kterému Blair již přislíbil podporu.

Zpráva dodala, že angažovanost Spojeného království v Iráku byla založena na tom, co se brzy stalo zřejmým, což byla falešná záminka, že Saddám vlastnil zbraně hromadného ničení. Zpráva odhalila, že Blair podvedl britskou veřejnost hrozbou, kterou představují zbraně hromadného ničení, což se později ukázalo jako lež.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Britský nejvyšší soud zablokoval pokus o soudní stíhání Tonyho Blaira kvůli válce v Iráku

  • G.W.Bush, T. Blair jsou dva novodobi zlocinci, kteri na zaklade podvrhu tajnych sluzeb nechali znicit Irak. O podvrzich, tj. falesnych dokumentech ‚dokazujicich, ze ma Saddam zbrane hromadneho niceni vedeli, i to, ze je vyrobily tajne sluzby. Maji na svedomi zniceny Irak a miliony mrtvych a zranenych!
    Zablokovani stihani Blaira svedci o ovladani soudu politiky. Ze zkusenosti vime, ze se zlocinnym diktatorum malokdy muze ulozit spravedlivy trest, protoze hajzlove u moci drzi vude a vzdy pospolu a chrani se navzajem. Pusti je na svobodu jako Honneckera, nebo stale oddaluji rizeni, az umrou jako Pinochet.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*