Britský finanční expert David MARSH odhaduje, že vystoupení Britů z EU je poškodí výrazně méně než zbytek Evropy

Britský finanční expert David MARSH odhaduje, že vystoupení Britů z EU je poškodí výrazně méně než zbytek Evropy

David Marsh (64) patří mezi několik uznávaných expertů finančních trhů. Založil institut Official Monetery, je spoluzakladatelem Financial Institution Forum a jistou dobu působil v 90.letech jako žurnalista Financiall Times v Německu.

V rozhovoru pro časopis Spiegel se dotkl různých světových analýz, které po referendu o vystoupení z EU předpovídaly Británii rychlý hospodářský pád.

Počítá se s určitou dávkou nejistoty, která bude odtržení od EU provázet.

Ale po pár letech si možná řekneme, že to nebyla katastrofa. ale šance.

Je pravda, že libra z těchto důvodů oslabuje, což k nám ale zároveň přitahuje zahraniční investory k nákupu britských produktů – nejnověji Soft Bank Japan, která má zájem o odkoupení HighTECH skupinu ARM za 29 miliard eur.

Ztrátu utrpí některé finanční sektory, transakce v eurech a na devizových trzích. To znamená i předpokládaný odliv cca deseti procent ze současných sedmiset tisíc lidí v londýnském finančním sektoru, protože bankovnimi pilíři  britských financí zůstane jen Frankfurt nad Mohanem, Paříž a Dublin.

Němci a Francouzi jednají již o stažení svých finančních obchodů z anglických bank do Frankfurtu a Paříže, což může vnést jistou Balance of Power do bankovní rivality.

Londýn by měl do budoucna finančně  převzít globální obchody a Frankfurt průmysl EU.

Po dobu dvou a půl let, než Británie EU definitivně opustí, bude hledat nový model „po EU“. Nová cesta, která by měla naplnit představy Britů a o zároveň očekávání EU, tzn. přispívat výrazně méně do EU domácnosti, důsledná omezení počtu přistěhovalců a přístup ke kontinentálním trhům, bude jistě vyžadovat kompromisy.

Počítáme s tím, že Evropa se nebude chovat příliš vstřícně.

Čas hraje momentálně pro nás. Holandsko, Francie a Německo budou volit příští rok nové vlády a naše nová premiérka Therese Mayová bude mít čas na vývoj naší nové pozice vůči EU. Bude stavět na mimořádném statutu britského obchodu v evropském prostoru.   

Britové bezesporu utrpí ze začátku rychlý šok, který ale relativně brzy odezní.

Zato kontinentální Evropa se se ocitne ve vleklém a bolestivém procesu.

Budoucnost Britů tedy vidím optimističtěji než budoucnost zbytku Evropy, která bude navíc konfrontována se zadlužením Řecka, bankovní krizí v Itálii a neukázněnou finanční politikou Evropské centrální banky včetně pokračujícího uprchlického exodu.

zdroj : časopis Spiegel

(David Marsh Foto: Jann Wilken)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*