Britské královské letectvo omezuje svoji přítomnost v Sýrii a Iráku

Britské královské letectvo omezuje svoji přítomnost v Sýrii a Iráku

Tento krok byl údajně vyvolán oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků usídlených v Sýrii, které bude probíhat v příštích měsících.        

Britské královské letectvo (RAF) plánuje stáhnout osm letounů Tornado GR4s, které se používají při operacích v Sýrii a Iráku, informoval deník Daily Mail. Šest tryskových letounů Typhoon a až 10 dronů MQ-9 Reaper zůstanou nadále na Středním východě.Britské letectvo původně plánovalo nahradit stárnoucí letouny Tornado novějšími letouny v březnu 2019, ale podle deníku Daily Mail, jenž citoval anonymní zdroj v britské armádě, stažení USA ze Sýrie je přimělo změnit své plány. Navíc, zbývající letouny Typhoon mají naplánovaný upgrade, což jim umožní nasadit střely Storm Shadow a rakety vzduch-země Brimstone.

Upgrade je údajně zaměřen na přípravu proudových letounů k útokům na cíle v oblasti Damašku, které údajně obsahují chemické zbraně. Anonymní zdroj RAV řekl deníku Daily Mail, že upgrade by měl také ukázat syrské vládě, že Spojené království má schopnost zasáhnout vojenské cíle země.

Spojené království společně s Francií a USA provedly dne 14. dubna 2018 masivní útok na Sýrii v reakci na chemický útok v Dúmě, který měl údajně na svědomí Damašek. Incident, který byl použit jako záminka pro útok, byl ohlášen kontroverzní organizací „Bílé přilby“, která byla opakovaně přistižena při inscenaci útoků pod falešnou vlajkou.

Zpráva o možném stažení britských sil působících v Sýrii a Iráku je důsledkem stažení USA z arabské republiky, které bylo oznámeno v prosinci roku 2018. Americký prezident Donald Trump v té době uvedl, že americké jednotky dosáhly svého cíle v poražení Islámského státu a mohou se vrátit domů.

 

(Bojový letoun Typhoon Foto: Wikipedia) 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*