Britská zpravodajská služba by mohla být komplicem při otravě Skripala

Britská zpravodajská služba by mohla být komplicem při otravě Skripala

Bývalý ředitel FSB naznačil, že britské zpravodajské agentury mohly být spoluvinné na pokusu o vraždu bývalého agenta Sergeje Skripala a dodal, že incident ve skutečnosti způsobil Rusku „obrovské škody“.        

Nikolay Kovalev, bývalý ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), řekl kanálu Ria Novosti, že jsou to především Spojené království a jeho spojenci USA, kteří těží z otravy Skripala. Bývalý vojenský zpravodajský důstojník byl odhalen jako britský špión již v roce 2000.

„Vypadá to, že britské tajné služby nesou spoluvinu,“ pokračoval Kovalev. „(Dezertéři) jsou plně pod dohledem. Tajné služby je monitorují. Ony vědí o jejich místě pobytu a jejich plánech. A pak dochází po sobě k těmto podivným událostem.“

Kovalev, který vedl FSB od roku 1996 do roku 1998, uvedl, že se domnívá, že řada pokusů o atentát zaměřených na dezertéry ve Velké Británii jej přimělo se domnívat, že britský obětní beránek z toho nebo jiného zrádce byl maximálně využit, aby se mohlo říct, že to udělali Rusové.

Skripal (66) a jeho 33letá dcera Julia byli minulý týden nalezeni v bezvědomí na lavičce u obchodního centra v Salisbury. Londýn okamžitě svalil vinu na Moskvu.Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí uvedla, že otrávení bývalého agenta bylo buď „přímým činem Ruska proti Británii,“ nebo že ruská vláda dovolila, aby se údajný nervový plyn „Novichok“ dostal do špatných rukou.

„Vláda dospěla k závěru, že je velmi pravděpodobné, že je odpovědné Rusko,“ uvedla.

Kovalev její obvinění odmítl a uvedl, že nervové plyny mohly být uskladněny v jakékoli post-sovětské zemi, včetně Ukrajiny.

„Vzhledem k tomu, že (takové látky) byly uloženy v bývalých republikách Sovětského svazu – promiňte, ale nelze vyloučit ani zapojení Ukrajiny,“ uvedl.

S jeho vyhodnocením souhlasí i další bývalý bezpečnostní úředník, který naznačil, že nervový plyn, údajně použitý při pokusu o vraždu Skripala, byl vyroben ve Velké Británii. Generál Vladimír Michajlov, bývalý vysoce postavený důstojník FSB, řekl kanálu Ria Novosti, že pokud Vil Mirzayanov, ruský expert na chemické zbraně, který zběhl na Západ na začátku devadesátých let, odhalil toto složení, britská zpravodajská agentura MI6 „mohla plyn syntetizovat a použít ho pro politické účely.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: REUTERS/ Peter Nicholls
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Britská zpravodajská služba by mohla být komplicem při otravě Skripala

  • MI6 mohla pouzit jed od USA, ktere jej ziskali pri dekontaminaci tovarny na jedy v Uzbekistanu pred 2 lety. MI6 spolupracuje s CIA. Dalsi moznost je, ze byl pouzit jed vyrobeny v GB, kde maji rovnez laboratore na vyzkum a vyrobu techto jedu. Toto je pravdepodobnejsi, protoze GB odmitla spoluucast a pomoc Ruska pri vysetrovani!!! Mohlo by se to potvrdit a to pochopitelne neni v zajmu spinavce a loutky Mayove!
    Naprosta drzost je ultimatum Mayove, ktera hrozi atomove mocnosti Rusku! To muze vymazat kralovstvi smejdu z mapy jedinou raketou!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*