Britská vláda připravuje očkování dětí ve věku 16 a 17 let bez nutnosti rodičovského souhlasu

Britská vláda připravuje očkování dětí ve věku 16 a 17 let bez nutnosti rodičovského souhlasu

Šestnáctiletým a sedmnáctiletým by mělo být nabídnuto očkování proti čínskému koronaviru bez souhlasu rodičů, uvedli vládní vědci.

Podle vládní tiskové zprávy Smíšený výbor pro očkování a imunizaci (JCVI) oznámil, že nezletilí ve věku od 16 let mohou dostat první dávku vakcíny od společnosti Pfizer-BioNTech, což se týká přibližně 1,4 milionu dětí.

Předseda COVID-19 pro JCVI, profesor Wei Shen Lim, uvedl: „Po pečlivém zvážení nejnovějších údajů doporučujeme, aby byla zdravým 16 až 17letým dětem nabídnuta první dávka vakcíny Pfizer-BioNTech. Poradenství, kdy nabídnout druhou dávku vakcíny, přijde později.„I když je COVID-19 u většiny mladých lidí obvykle mírný nebo asymptomatický, pro některé a pro tuto konkrétní věkovou skupinu může být velmi nepříjemný, očekáváme, že jedna dávka vakcíny poskytne dobrou ochranu proti závažným onemocněním a hospitalizaci.“

Dětem ve věku 12 až 15 let se v současnosti nedoporučuje, aby byly očkovány, ale to by se mohlo později změnit. Podle Sky News ministr zdravotnictví Sajid Javid přijal doporučení JCVI a vyzval Národní zdravotní službu (NHS), aby začala s přípravou vakcín pro děti „co nejdříve“, přičemž premiér Boris Johnson vyzval rodiče, aby „naslouchali JCVI“.

Profesor Lim potvrdil, že děti ve věku od 16 let mohou být očkovány bez souhlasu rodičů, a v komentářích, které zveřejnil Evening Standard, uvedl: „Ve Spojeném království se má za to, že osoba, které má 16 let a více, je schopna sama souhlasit, a pokud je kompetentní a schopná sama souhlasit, pak tento souhlas platí.“

Zástupce hlavního lékaře pro Anglii Jonathan Van-Tam řekl, že očkováním dětí před novým školním rokem „není času nazbyt“, a prohlásil: „Chci, abychom postupovali tak rychle, jak je to prakticky možné.“

Velká Británie není jedinou zemí v Evropě, která začala s očkováním dětí proti čínskému viru.

Německo oznámilo, že bude nabízet všem dětem očkovací látky od 12 let výše a Francie, Dánsko a Estonsko již pracují na tom, jak dotlačit rodiče, aby očkovaly své děti před začátkem nového školního roku.

Orgán EU pro léčivé přípravky, Evropská agentura pro léčivé přípravky, povolil minulý měsíc použití vakcíny Moderna pro děti ve věku od 12 do 17 let a v květnu rozšířil přípravek Pfizer-BioNTech pro děti od 12 let.

Vzhledem k tomu, že většina lidí starších 18 let byla schopna dostat druhou dávku do konce září, premiér Johnson oznámil, že od konce příštího měsíce bude pro vstup do nočních klubů vyžadován doklad o dvojitém očkování, což je všeobecně považováno za pokus donutit mladé lidi v Británii k většímu příjmu vakcíny pod hrozbou omezení jejich společenského života.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*