Britská vláda neví, kde jsou stovky navrácených bojovníků islámského státu

Britská vláda neví, kde jsou stovky navrácených bojovníků islámského státu

Britská vláda neví, kde jsou stovky Britů podezřelých z boje v řadách teroristů Islámského státu v Iráku a Sýrii.      

Ministr pro bezpečnost Ben Wallace uvedl, že přibližně polovina z odhadovaných 850 Britů, kteří cestovali do válečné zóny, je zpět ve Velké Británii, ale neví se přesně, kde „jsou mnozí z nich“.

Pouze zlomek z nich jsou považováni za mrtvé a jiní mohli přejít do Turecka, když se pokoušeli utéct do bezpečí, když se rozpadal takzvaný „kalifát“.

V rozhovoru pro program BBC Radio 4 Today však Wallace trval na tom, že úřady „neztratily stopu“ podezřelých z terorismu.

„Šli do velmi tvrdé části Sýrie, aby se dostali do Eufratského údolí a pak se odtamtud rozptýlili,“ uvedl s tím, že:

„To, co víme, je, že asi polovina se vrátila do Spojeného království z původních 850.“„Myslíme si, že asi 15 až 20 procent tam zemřelo při vojenských akcích, a v tuto chvíli víme, že se někteří z nich dostali do Turecka.“

„Možná se někteří z nich pokoušejí dostat zpátky sem, ale je zde značný počet, u kterých je v tuto chvíli těžké říci, kde přesně jsou.“

V říjnu loňského roku byla odhalena vládní strategie nazvaná Operation Constrain, která měla za úkol nabídnout podezřelým bojovníkům Islámského státu v Sýrii pomoc při hledání zaměstnání a měla jim přednostně přidělit přístup k sociálnímu bydlení.

Podle oficiálních dokumentů by mohlo být až 20 000 fanatikům vyšetřovaným bezpečnostními složkami nabídnut úplatek, aby je přesvědčili, aby odmítli radikální islám.

Ministr vlády Rory Stewart však uvedl, že jediný způsob, jak se vypořádat s britskými bojovníky Islámského státu v Sýrii je zabít je „v téměř každém případě“.

„Jsou to lidé, kteří se v podstatě vzdálili od jakéhokoli druhu loajality vůči britské vládě,“ řekl v říjnu pro BBC Radio.

„Jsou absolutně oddáni, jako členové Islámského státu, k vytvoření kalifátu, věří v extrémně nenávistnou doktrínu, která zahrnuje zabíjení sebe sama, zabíjení druhých a snahu o použití násilí a brutality k vytvoření osmého nebo sedmého století.“

„Takže se obávám, že musíme brát vážně fakt, že tito lidé jsou pro nás významným nebezpečím a bohužel jediný způsob, jak se s nimi vypořádat, bude téměř v každém případě je zabít.“

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*