Británie vyšle vojenské poradce na Ukrajinu, oznámil Cameron

Británie vyšle vojenské poradce na Ukrajinu, oznámil Cameron

Británie byla právě zatažena blíže k obnově studené války s Ruskem, když David Cameron oznámil plán o nasazení britských vojenských poradců na pomoc Ukrajině k údajnému odvrácení dalších Ruskem podporovaných invazí na jejich suverénním území.

Toto rozhodnutí- oznámeno v úterý, ale bráno v úvahu Radou pro národní bezpečnost ve Spojeném království již od období před Vánoci- představuje první nasazení britských vojsk na Ukrajině, od počátku vypuknutí občanské války na východní krajině.

Londýn prohlásil, že nasazení vojenských poradců na Ukrajině není jen praktickou bilaterální odpovědí na žádost o podporu, ale je také signálem k Rusům, že Británie nepřipustí další rozsáhlé anexe měst na Ukrajině.

David Cameron  Foto : Reuters
David Cameron Foto : Reuters

Premiér Cameron uvedl, že byl „nejsilnějším sloupem ve stanu“ volajícím po tvrdších sankcích proti Moskvě, pokud Ruskem podporované milice na východě Ukrajiny nebudou dodržovat ustanovené dohody o příměří dosažené tento měsíc.

Londýn také uvedl, že někteří z poradců již odjedou na Ukrajinu tento měsíc v rámci výcvikové mise. Zpočátku bude do Kyjeva vysláno 30 trenérů a 25 osob v oblasti lékařské a odborné přípravy, logistiky, zpravodajské analýzy a poradců pěchoty. Očekává se nasazení většího počtu poradců pěchoty, a to až 75 osob.

Poradci nebudou údajně posláni do konfliktní zóny na východní Ukrajině.

Tento personál podílející se na výcvikových prvcích, by mohl v zemi strávit jeden nebo dva měsíce, s nasazeným velením a řízením trvajícím až šest měsíců. Británie již dříve nabídla pomoc při vojenském výcviku uvnitř Ukrajiny, ale to bylo předtím, než konflikt potopil vztahy mezi EU a Ruskem na bod mrazu.

USA již provádí na Ukrajině vojenský výcvik v plném proudu.

Rozhodnutí Camerona, přestavené na společenském výboru poslanců, definitivně zhorší Britsko-ruské vztahy, ale premiér, který byl obviněn ze ztráty vlivu v Evropě a náměsíčnosti ohledně konfliktu na Ukrajině, trval na tom, že zatím nevidí vojenské řešení krize na Ukrajině. Uvedl také, že v této fázi nepodporuje export smrtících zbraní do Kyjeva, což je téma, které stále zvažuje Washington.

Cameron uvedl, že Evropa poslouchala britské odborné zkušenosti o tom, jak realizovat sankce, a dodal, že výše sankcí „ se může v budoucnosti podstatně změnit“. Cameron také nastínil možnost o vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému Swift, tvrdíc, že by byl takový krok logický v případě, že se bude Moskva snažit i nadále „rozcupovat“ Ukrajinu.

Swift je bezpečný komunikační systém, který používá více než 10.500 bank pro mezinárodní převody peněz. Pokud by byl Rusku odepřen přístup k tomuto systému, ruské banky a jejich zákazníci by nemohli snadno odesílat nebo přijímat peníze přes hranice země, což by mohlo výrazně narušit obchod, investice, milióny finančních transakcí.

Cameron uvedl: Myslím si, že to, na co bychom se měli zaměřit, je, bude-li existovat další Debalcevo (strategické ukrajinské železniční město zabaveno pro-ruskými silami tento měsíc), pak to spustí nové kolo sankcí, které budou podstatně odlišné od těch, které jsme zatím viděli,“ uvedl.

 

Guardian / Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Británie vyšle vojenské poradce na Ukrajinu, oznámil Cameron

  • · Edit

    Jen at tam Poms vlezou.Narazi tam na vojaky nejlepsi na svete a zdechnou tam jako Ukrousi.Usaci a Chazari dopadnou stejne

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*