Británie: V uplynulých sedmi letech bylo předčasně propuštěno 160 teroristů

Británie: V uplynulých sedmi letech bylo předčasně propuštěno 160 teroristů

Bývalý ministr odhalil, že za posledních sedm let Spojené království propustilo z vězení předčasně více než 160 teroristů, zatímco poslanci schválili první fázi nouzových právních předpisů, které brání tomu, aby byli teroristé automaticky propuštěni po polovině odpykaného trestu.

Sir John Hayes řekl sněmovně, že za posledních sedm let bylo propuštěno 163 odsouzených teroristů. Bývalý ministr bezpečnosti informoval poslance o tomto počtu, když diskutovali o nouzových právních předpisech.„Aniž bych poukázal na nízké tresty, více nebezpeční terorističtí vězni byli propuštěni ve velkém počtu,“ uvedl Sir John v komentářích, které sdílel deník Sun.

„Jen si představte, jak naše bezpečnostní služby a policie budou muset reagovat na možné důsledky těchto propuštění,“ varoval.

Nový zákon (Restriction of Early Release) proti teroristům, který nyní čeká na schválení Sněmovnou lordů, byl napsán v návaznosti na teroristický útok ve Streathamu spáchaný Sudeshem Ammanem, který pobodal dva lidi jen několik dní poté, co byl předčasně propuštěn z vězení.

Poslanci se pokoušejí uzákonit novou legislativu do 27. února, aby zabránili propuštění Mohammeda Zahira Khana, který byl v květnu 2018 uznán vinným z šíření teroristické propagandy a má být propuštěn v polovině svého dosud odpykaného trestu.

Podle navrhovaných právních předpisů si budou odsouzení teroristé odpykávat nejméně dvě třetiny trestu a nebudou osvobozeni předčasně, pokud nezískají souhlas Rady pro podmíněné propuštění.

Návrh zákona by se použil retrospektivně a zablokoval by předčasné propuštění asi 50 teroristů, kteří mají být v současné době automaticky propuštěni – potenciálně by to mohlo vést k právní žalobě podle zákona o lidských právech, jak ho prosazují britské soudy nebo Evropská úmluva o lidských právech a jak je nuceno Evropským soudem pro lidská práva, kterému se Spojené království i přes Brexit nadále zavazuje.

Mnoho z odsouzených teroristů, kteří již byli propuštěni z vězení, se vrátili k životu v oblastech, které kdysi terorizovali.

Jeden takový pachatel, Mohammed Shahjahan, který byl v roce 2013 odsouzen po boku vraha na London Bridge, byl propuštěn zpět do města Burslem – kde v minulosti hrozil bombovými útoky.

Kazi Islam, který byl uvězněn za plánování útoku na britské vojáky, byl také předčasně propuštěn v polovině výkonu trestu. Islam, žák radikálního islamistického kazatele nenávisti Anjema Choudaryho, se odstěhoval vedle svého odsouzeného strýce teroristy Kaziho Rahmana ve východním Londýně.

Proti-teroristický think tank Henry Jackson Society to komentoval slovy: „Terorističtí vězni patří mezi nejnebezpečnější ve vězeňském systému – takový počet lidí, kteří byli propuštěni a chodí mezi námi, je alarmující.“

 

(Ilustrační obráek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*