Británie odepřela azyl křesťanovi z Íránu, protože prý „křesťanství není mírumilovné“

Británie odepřela azyl křesťanovi z Íránu, protože prý „křesťanství není mírumilovné“

Spojené království odepřelo azyl jednomu íránskému muži, protože ve své žádosti uvedl, že konvertoval z islámu na „mírové“ náboženství křesťanství, píše deník Independent.

Ministerstvo vnitra citovalo výňatky z Bible v dopise v němž žadatele o azyl odmítlo – a napsalo, že kniha Zjevení je „plná obrázků pomsty, zkázy, smrti a násilí“  a došlo k závěru, že „tyto příklady nejsou v souhlasu s vašim tvrzením, že jste konvertoval ke křesťanství po zjištění, že je to náboženství míru, na rozdíl od islámu, který zahrnuje násilí, zuřivost a pomstu.“Když kontaktoval deník Independent, ministerstvo vnitra v podstatě prohlásilo „naše chyba“ a tvrdilo, že tento dopis není v souladu s řádnou politikou pro nároky založené na náboženském pronásledování a že se snaží zlepšit školení svých zaměstnanců.

Právníci a aktivisté uvedli, že tento případ prokázal „pokřivenou logiku“ a „bezohledný“ přístup k životům žadatelů o azyl vyplývající z tendencí oddělení „přijít s jakýmkoli důvodem, aby mohli případy odmítnout, píše Independent.

Sociální pracovník pro žadatele o azyl Nathan Stevens napsal na Twitteru: „V průběhu let jsem viděl hodně, ale i já jsem byl opravdu šokován, když jsem si přečetl tento neuvěřitelný urážlivý útok, který byl použit k ospravedlnění odmítnutí žádosti o azyl.“

Podle nejnovějších imigračních statistik existuje výrazný nárůst nekorektních odmítnutí azylu – od roku 2015 do roku 2016 bylo jen 5% úspěšných odvolání.

„V textu dopisu můžete vidět, že se pisatel snaží v dopise žadatele o azyl najít díry v jejich konverzaci o křesťanství a používat biblické verše jako nástroj k tomu tak učinit,“ uvedl právní expert Conor James McKinney – zástupce redaktora webu Free Movement. McKinney uvedl, že tento případ je příznakem pověsti ministerstva vnitra „přijít s nějakým důvodem, proč může odmítnout (křesťanského) žadatele o azyl“.

„Ministerstvo vnitra je proslulé tím, že hledá nějaké důvody, proč odmítnout azyl, a toto vypadá jako obzvláště kreativní případ, ale nemusí to být nutně systémová epidemie protikřesťanského sentimentu v tomto oddělení,“ uvedl Conor James McKinney.

Tento případ je „obzvláště nehorázným příkladem bezohledného a nejapného přístupu ministerstva vnitra k rozhodnutí o azylu,“ řekla Sarah Teatherová, ředitelka Jezuitské uprchlické služby (JRS) ve Velké Británii. Teatherová dodala, že JRS se často setkává s případy, kdy byl azyl odmítnut na základě „falešných důvodů“ a dodala: „Některé z těchto případů vyžadují více právních znalostí, než aby mohly rozpoznat toto bizarní nesprávné citování Bible, ale protože tento případ získal pozornost veřejnosti, musíme si uvědomit, že to odráží systematický problém a hlubší postoj přesvědčení a nejedná se pouze o anomálii, kterou lze vysvětlit.“

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*