Brexit: Jediným skutečným problémem EU je, že to není EHS

Brexit: Jediným skutečným problémem EU je, že to není EHS

O sjednocené Evropě snilo mnoho lidí. Jiřík z Poděbrad, Winston Churchill a bohužel také Adolf Hitler, který ve svých plánech dospěl poměrně daleko a prakticky tak pokryl země budoucího Spečenství uhlí a oceli.

Toto společenství, vzniklo v roce 1951 a kromě Velké Británie v něm byly hlavní západoněmečtí aktéři onoho ozbrojeného střetu. Německo, Francie, Itálie a země Beneluxu.

Uhlí a ocel byly v té době hlavními vojenskými nástroji a toto společenství mělo členské země držet na uzdě a nedovolit intenzivní zbrojení.

A zatímco my jsme v Československu budovali jak o život socialismus, dospěla Západní Evropa k útvaru zvanému EHS (Evropské hospodářské společenství). EHS vzniklo v roce 1958 a vydrželo bez větších otřesů až do roku 1993.

Tento diagram krásně onen vývoj ukazuje, tak se na něj prosím podívejte: https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%A9_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A9_spole%C4%8Denstv%C3%AD

V roce 1993, konkrétně 1. listopadu, pak začala ona nešťastná transformace v Evropskou Unii. Nešťastná proto, protože se začal klást důraz na stále hlubší a hlubší politickou provázanost jednotlivých zemí, která měla za jediný cíl: Vznik evropského sruperstátu, neboli federalizaci Evropy.

Socialističtí političtí nadšenci snili a mám podezření, že stále ještě sní svůj velký sen o „Evropské Americe“. O spojených státech evropských. O státní, útvaru, ve kterém, po vzoru USA bude vše podstatné rozhodovat centrální vláda v Bruselu a na jednotlivé regiony zbudou jen podružné úkoly.

Ostatně, pro příklad nemusíme vůbec chodit daleko. Postačí se podívat na model, který existoval v době československé federace.

V Praze se rozhodovalo o všem podstatném, jako v tom vtipu: Miestný rozhlas v Bánovách nad Bebravou hlásí: Kdo eště nebol ministrom alebo námesníkom v Prahe, tak autobus odchádzá os štrnáctej hodine od kulturného domu.

A naprosto přesně my tak delegujeme naše politiky a úředníky do Bruselu, aby se tam měli dobře, ale v podstatě o ničem důležitém nerozhodovali. To se upeče někdo naprosto jinde. Václav Klaus má pravdu. když říká, že EU má obrovský deficit demokracie.

Možná to je tautologie, nevím, ale věc je naprosto jasná. Jediným důvodem hlasování o vystoupení z EU je prostě EU. EHS poskytovalo jak z hlediska hospodářského, tak i osobního vše, co lidé a firmy potřebovali k životu.

Víc totiž nepotřebovali, všechno měli. Ale politici neměli svou hračku, EU a tak si ji stvořili. A ještě jedna poznámka. Stále se hovoří o volném pohybu osob a mnozí si myslí, že to je Schengen. Ale to je příšerná mýlka.

Schengen není o volném pohybu osob, ale o pohybu bez hraničních kontrol. Dám příklad. Do 1.5.2011 tedy dokud neuplynulo ono sedmileté přechodné období, tak jsem se mohl Českem a Německem projíždět třeba desetkrát denně. To je Schengen.

Ale, před 1.5.2011 jsem se nemohl nechat v Německu zaměstnat bez pracovního povolení. Teprve po tomto datu ano. A to je Volný pohyb osob. A to je to, co se Britům nelíbí, protože občané východních států EU jezdí Velkou Británii vyžírat na dávkách.

Tak to je a ne jinak. Prostě, dnes se láme chleba a prognózy jsou jasné. Ovšem, občas i ten outsider vyhraje a zboří všechny prognózy. Je to skoro tak napínavé, jako sledovat americké prezidentské volby. Ale jen skoro.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Brexit: Jediným skutečným problémem EU je, že to není EHS

  • Dnes je i pro nás EUroPesimisty Slavný den, jen tak dále a největší Koncentrák od doby 2. světové války se rozpadne!!!!Děkujeme Britové!!!!

  • Anglie je a není v EU, nemají Euro ani nejsou v Schengenu a přesto se jim v EU nelíbí. My zato děláme úředníkům z EU užitečné idioty.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*