Boris Johnson: Ve skutečnosti není možné rehabilitovat islamisty

Boris Johnson: Ve skutečnosti není možné rehabilitovat islamisty

Podle britského premiéra, který uvedl, že vězení je upřednostňovanou možností, je možné rehabilitovat jen „opravdu velmi málo“ islamistů.

Před pár dny 20letý Sudesh Amman pobodal několik lidí v jižním Londýně. Když bylo zveřejněno, že Amman, který byl dříve usvědčen za teroristické trestné činy a odsouzen na tři roky a čtyři měsíce ve vězení, byl právě propuštěn letos v lednu, tyto zprávy šokovaly britskou veřejnost.Není to jediný incident týkající se islámského radikála, který byl propuštěn z vězení velmi brzy. Nedávno došlo k útoku na London Bridge, který měl na svědomí životy dvou lidí a zahrnoval jiného odsouzeného islamistu, který si odpykal pouze polovinu trestu odnětí svobody.

Tyto incidenty vyděsily nejen občany Spojeného království, ale také vyvolaly diskusi o rehabilitačních snahách islamistů.

Britský premiér Boris Johnson, který hovořil krátce po útoku, sdílel svůj názor, co se týče obtíží při zacházení s britskými radikálními islamisty.

„Myslím, že při pohledu na problémy, které máme s přeškolením, nápravou a rehabilitací lidí, kteří podlehnou islamismu, je to velmi, velmi těžké a velmi tvrdé, a může se to stát, ale příklady úspěchu jsou opravdu velmi malé,“ přiznal Johnson.

Na otázku novináře, zda teroristé, kteří byli propuštěni z vězení, nepředstavují nebezpečí pro veřejnost, Johnson uvedl, že společnost musí být při diskusi o této otázce upřímná.

„Musíme přemýšlet o tom, jak to zvládneme v našem systému trestního soudnictví,“ dodal Johnson.

Vzhledem k tomu, jak neúspěšné toto úsilí je, Johnson uvedl, že je to „velmi obtížná věc“ kvůli „velké psychologické bariéře“, což přimělo britského předsedu vlády, aby zdůraznil důležitost vězeňské vazby.

Nový přístup k uvěznění odsouzených islamistů namísto jejich propuštění by vedl k opuštění automatického předčasného propuštění pro „závažné“ teroristy a násilné nebo sexuální pachatele. Řada existujících odsouzených za terorismus se však již v současné době připravuje na předčasné propuštění z vězení, což vede k obavám, kdy by mohl nastat další útok.

Johnson chce proto zajistit, aby islamisté nemohli požádat o předčasné propuštění, zpětně.

Města jako Londýn, Brusel a Paříž, která mají velkou muslimskou populaci, byla v průběhu let cílem desítek islamistických teroristických útoků.

Londýnský muslimský starosta Sadiq Khan je neslavný tím, že řekl, že teroristické útoky jsou „součástí života ve velkém městě“, což vedlo k vlně kritiky od řady západních vůdců a médií. Mnoho jich poukázalo na to, že města, jako je Budapešť, Varšava a Praha, neutrpěla žádné islámské teroristické útoky, přestože jsou velká a metropolitní města.

Vzhledem k rozsahu a soudržnosti islámských teroristických útoků v Evropě, mnozí také spojují problém terorismu s probíhající migrací na evropský kontinent, přičemž mnoho z těch, kteří jsou odpovědní za útoky, jsou buď noví migranti, nebo migranti druhé nebo třetí generace, kteří přišli ze zemí Středního východu.

„Samozřejmě to není akceptováno, ale faktem je, že všichni teroristé jsou v podstatě migranti,“ uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. „Otázkou je, kdy se přestěhovali do Evropské unie.“

 

(Britský premiér Boris Johnson foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*