Boris Johnson má máslo na hlavě. Lhal o důkazu, že za útokem jedem stálo Rusko

Boris Johnson má máslo na hlavě. Lhal o důkazu, že za útokem jedem stálo Rusko

Před pár dny britská laboratoř Porton Down oznámila, že nebyla, a nebude schopna určit původce jedu Novičok. Britský ministr Johnson nicméně novinářce DW dříve řekl, že mu z Porton Down potvrdili, že původcem je Rusko.

Bez sebemenších pochyb

Ministr Boris Johnson doslova řekl, že se osobně setkal s vědci Porton Down, kteří mu zaručili „bez jakýchkoliv pochyb“, že jed pocházel z Ruska. (Guardian)

Ti se ale médiím následně vyjádřili, že žádný důkaz napojení na Rusko nenašli (Novinky), a že to ani není v jejich kompetenci to z dostupných informací určit.

Boris Johnson (AFP)

Guardian: Přistižení Británie při lhaní „zneužívá“ Rusko k propagandě

Britský deník The Guardian ale namísto umírnění oné přílišné sebejistoty obvinil Rusko, že tuto Johnsonovu lež zneužívá pro svou propagandu. Rusko prý zneužívá tato „selhání“ k poukázání na cituji „slabé stránky a nekonzistence“ v britské verzi případu. (Guardian)Či-li Johnsonovu zjevně vědomou lež označili za „slabé stránky a nekonzistenci“. Krásný eufemismus. Každý s trochou mozku v hlavě lhaní oponenta samozřejmě využije pro svou propagandu. Čemu se tu kdo diví? Takhle to ještě vyzní, že kdo hledá v případu pravdu, vlastně jen zneužívá toho, že je celý případ plný děr a nesmyslů. No právě!

Pro některé je Johnsonova lež dalším důkazem proradnosti Ruska.

Může být lhaní politiků důvodem k pochybám?

Nevím, jestli jsem z jiné planety, ale není celá debata o tom, že jsou důkazy napojení případu na Putina? A v jednom případě tu máme prokázanou lež právě o těchto důkazech. Tak se řadící do plejády mnoha jiných lží od politiků z minulosti.

Je jasný, že to Rusko použije do jejich propagandy. A zneužijí toho i lidi, kteří prostě chtějí znát pravdu. Vzpomínáte, jak byla první válka v Iráku postavená na lži? A jak byla i ta druhá postavená na lži? A jak v médiích podobně politici sebejistě ujišťovali, že mají důkazy bez jakýchkoliv pochyb. Nebudu tu rozebírat všechny další případy lží o „zaručených důkazech“. Článek by byl příliš dlouhý.

Každopádně kdo se snaží dopátrat ve věci pravdy, je označen za ruského agenta nebo užitečného idiota. Kolikrát jsme tenhle příběh viděli? Jakoby na důkazech ani v nejmenším nezáleželo.

I pokud bylo Rusko viníkem, kam povede nepotřebovat důkazy k obvinění někoho?

Zdroje:

https://www.theguardian.com/uk-news/2018/apr/07/russian-embassy-wants-to-discuss-skripal-attack-with-boris-johnson

https://www.theguardian.com/uk-news/2018/apr/04/russian-counter-propaganda-exploiting-uk-weaknesses-over-spy-poisoning

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/468033-britsti-experti-nedokazali-zjistit-puvod-novicoku-jimz-byl-otraven-skripal.html

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/skripala-zabil-novicok-experti-ale-puvod-z-ruska-nepotvrdili_474198.html
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*