Bonus za odchod: Norsko nabízí uprchlíkům hotovost a letenku domů zdarma

Bonus za odchod: Norsko nabízí uprchlíkům hotovost a letenku domů zdarma

Norské úřady nabízejí 30.000 norských korun (asi 90.000 Kč) žadatelům o azyl, kteří se rozhodnou dobrovolně opustit zemi, uvedla ministryně pro integraci Sylvi Listhaugová.

„Potřebujeme nalákat více lidí, aby dobrovolně odcestovali zpátky tím, že jim dáme trochu více peněz na jejich cestu pryč. To nám ušetří spoustu financí, protože lidé v azylových centrech nás stojí mnoho,“ citoval ministryni deník RT.

Program, který byl spuštěn v pondělí, bude probíhat po dobu šesti týdnů. Peníze budou vyplaceny prvním 500 žadatelům o azyl, kteří požádají o dobrovolný návrat do svých domovských zemí.

Norské Ředitelství pro imigraci již dříve uvedlo, že rodiny se dvěma dětmi, stejně jako ty v pokročilém věku a se zdravotními problémy, mohou očekávat kromě zaplacených cestovních výdajů, 80.000 norských korun navíc.

Sylvi Listhaugová uvedla, že doufá, že nabízené peníze a slibované rozšíření řízení povzbudí více žadatelů o azyl k návratu domů, ale dodala, že celá částka této náhrady by měla být vyplacena jen těm, kterým se podaří opustit Norsko ještě před navrhovaným nejzazším termínem.

V roce 2015 přicestovalo do Norska 35.358 žadatelů o azyl, v porovnání s 11.480 v roce 2014, uvedlo norské Ředitelství pro imigraci v prosinci 2015. V závislosti na dohodu mezi Tureckem a EU, země souhlasila s přijetím 1.500 žadatelů o azyl v roce 2015 a 2016. Norsko rovněž souhlasilo, že přijme navíc 1.500 žadatelů o azyl přicházejících s Turecka.

Evropa nyní čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války s více než miliónem žadatelů o azyl, kteří přicestovali do Evropy v roce 2015.

Většina z nich pochází ze Sýrie, kde občanská válka stála již životy 250.000 lidí a vysídlila 12. miliónů lidí od roku 2011, podle údajů OSN.

 

(SPU/ Ilustrační obrázek Foto: AFP/ Jonathan Nackstrand)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*