„Bombardování NATO v Jugoslávii vydláždilo cestu pro milión civilních obětí po celém světě“

„Bombardování NATO v Jugoslávii vydláždilo cestu pro milión civilních obětí po celém světě“

Bombardování NATO v Jugoslávii provedené pod falešnou záminkou a bez mandátu OSN vydláždilo cestu pro podobné operace pod vedením USA v Iráku, Libyi a jinde a mělo na svědomí životy více než miliónů lidí, řekl analytik kanálu RT.Útok NATO před 20 lety, který byl zahájen „bez vyhlášení války a bez jakéhokoli svolení Rady bezpečnosti OSN, byl transformačním aktem, který od té doby změnil svět,“ řekl Marko Gasic, komentátor mezinárodních záležitostí.

„Tento vzorec…že nepotřebujete povolení Rady bezpečnosti OSN, byl poté implementován na Iráku, Libyi a jinde. Rozhodnutí o bombardování Jugoslávie vedlo na celém světě k více než miliónům obětí a to číslo nadále stoupá.“

Zpátky v roce 1999 USA a jejich spojenci zahájili nálety na tehdejší Jugoslávii poté, co obvinili Bělehrad z „nadměrného a nepřiměřeného použití síly“ v konfliktu s povstáním etnickým Albánců v Kosovu.

Válečná letadla NATO provedla 900 bojových náletů během brutální 78denní bombardovací kampaně, jež měla oficiálně na svědomí 758 civilních životů. Srbské zdroje však trvají na tom, že skutečný počet obětí byl mnohem vyšší.

NATO při svých leteckých útocích na Jugoslávii také použilo ochuzený uran. Navzdory studiím, které ukazují, že děti, které se tam narodily po bombardování, jsou náchylné ke vniku rakoviny, „velmi málo“ bylo učiněno, aby byl blok hnán k odpovědnosti,“ uvedl Gasic.

Jugoslávské úřady se snažily žalovat NATO, ale jeho „reakcí bylo vytvořit barevnou revoluci (v roce 2000) a přivést k moci vlastní loutky, které soudní proces přerušily.

„Světové společenství skutečně potřebuje NATO žalovat. A pokud je na to Srbsko příliš slabé, potřebuje další země, aby se do toho zapojily. Pokud Srbsko neobrání  – budou to poté jejich hranice, po kterých půjde NATO,“ varoval.

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Bombardování NATO v Jugoslávii vydláždilo cestu pro milión civilních obětí po celém světě“

 • Pamatuji si to dobře. Noc co noc byly nálety. Místní stíhali pohřbívat mrtvé jen do hromadných hrobů, aby nebyly epidemie a neválely se mrtvoly na ulicích.
  Po skončení války se tyto hroby odkrývaly a vydávaly se za masové hroby lidí, povražděných místními.
  USA jsou zločinecký stát, který válčí všude, kde odmítají poslušnost. Jen si netroufnou na země, které mají jaderné zbraně a jsou schopné zasáhnout USA.
  Velice mě mrzí, že jsou u nás momentálně u moci tací, kteří zločiny USA schvalují a navíc i podporují.
  Rusko není hrozba. USA jsou nebezpečnější. Pokud bychom odmítli poslušnost, začali by vraždit i u nás.
  Jde jen a jen o to, donutit státy poslouchat a kupovat americké zbraně. O nic jiného v USA nejde.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*