Bomba pro velvyslance. Byla to nešťastná náhoda nebo úmysl?

Bomba pro velvyslance. Byla to nešťastná náhoda nebo úmysl?

Palestinského velvyslance v Praze zabila exploze. Výbušné zařízení se nacházelo ve starém trezoru. Byla to nešťastná náhoda nebo úmysl?
Prahou otřásl hned zkraje nového roku výbuch. K smrtící explozi došlo na diplomatické půdě – v objektu budoucí palestinské ambasády v pražském Suchdole. Incident si vyžádal jednu oběť: šéfa zastupitelského úřadu Palestiny v České republice Džamála Muhammada Džamála.

„Vážně zraněný muž byl z Internacionální ulice převezen do Ústřední vojenské nemocnice s vážnými poraněními ve stavu umělého spánku. Další zraněnou byla žena, která z důvodů nadýchání kouřových zplodin a stresové reakce byla převezena do motolské nemocnice,“ sdělila médiím mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Palestinský velvyslanec utrpěl zranění hrudníku, břicha a hlavy, která, jak se následně ukázalo, byla neslučitelná se životem.

Česká policie na místě okamžitě zahájila vyšetřování. Rezidenci diplomata prohledávali pyrotechnici a kvůli obavě z dalších možných výbuchů bylo více než padesát osob z okolních domů evakuováno. Jak vyšlo najevo, velvyslanec se nestal obětí výbuchu plynu nebo dopisové bomby, ale nálože, ukryté ve starém sejfu.

„Provedli jsme ohledání místa činu, podle prvotních informací nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický čin. Během bezpečnostní prohlídky pyrotechniků nebyl nalezen žádný nástražný výbušný systém ani v budově velvyslanectví, ani v bytě velvyslance,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „V úvahu připadá nedbalostní manipulace s výbušným systémem, případně samovolná iniciace,“ dodala.

Verzi o možném atentátu vyloučil rovněž policejní prezident Martin Červíček. „Neexistuje jediná indicie, která by nasvědčovala tomu, že došlo k teroristickému útoku,“ sdělil České televizi.

Podle dosavadních informací vše vypovídá o tom, že výbuch způsobila nešťastná náhoda. Jak informovala palestinská tisková agentura Maan, diplomat chtěl provést inventuru obsahu trezoru. Smrtící zařízení bylo nastaveno tak, že explodovalo až po určité době – zrovna v okamžiku, kdy Džamál poslal manželku pro psací potřeby. To ženě, se vší pravděpodobností, zachránilo život.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí prohlásil, že se jednalo o trezor, který se po léta nacházel ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů. „Sejf byl nedávno přemístěn ze staré budovy velvyslanectví, původně ale pocházel z objektu, kterou využívala Organizace pro osvobození Palestiny pro své kanceláře v 80. letech,“ uvedl Málikí. Jak dodal, trezor nikdo neotevřel bezmála čtvrt století.

Nehledě na oficiální verzi pražské policie, se objevují i spekulace, podle níž velvyslancova smrt nebyla náhodná. Džamál Muhammad Džamál se narodil v libanonském Bejrútu a v osmnácti letech se připojil k palestinskému militantnímu hnutí Fatah. Poté začala jeho diplomatická kariéra strmě stoupat. V roce 1979 působil na velvyslanectví v Bulharsku, o pět let později byl vyslán do Československa. V České republice pobýval i po sametové revoluci, než byl v roce 2005 jmenován generálním konzulem v egyptské Alexandrii. Loni v říjnu se znovu vrátil do Prahy jako šéf palestinské diplomatické mise.

Jak uvedla agentura Maan s odkazem na osoby z Džamálova okolí, velvyslanec se mohl stát obětí zvláštní operace izraelské rozvědky Mossad. Údajně kvůli nedávné přednášce o rasistické politice Izraele, která proběhla v Praze.

Také velvyslancovi kolegové nevylučují, že se mohlo jednat o vraždu. Agentuře Nová Čína to sdělil nejmenovaný palestinský představitel. Podle jeho slov palestinské úřady nevylučují, že Džamál „zemřel následkem předem připraveného atentátu.“

Zpravodajský a komentátorský portál thecommentator.com uvedl, že v Praze mezi novináři koluje o původu výbušniny „zajímavá teorie“, která se sice může nakonec ukázat jako nepravdivá, má ale přesvědčivý základ. Explozi mohl způsobit semtex, což je plastická trhavina vyvinutá v 50. letech v Československu. Jak server upozornil, semtex v období studené války získaly arabské teroristické skupiny a režimy podporující Palestince. Není vyloučeno, že výbušnina mohla být uložena v sejfu.

zdroj : czech.ruvr.ru/

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*