Bolsonaro tvrdí, že Brazílie a USA se zaměřují na vytvoření „trhliny“ uvnitř venezuelské armády, aby svrhli Madura

Bolsonaro tvrdí, že Brazílie a USA se zaměřují na vytvoření „trhliny“ uvnitř venezuelské armády, aby svrhli Madura

Brazilský prezident Jair Bolsonaro vůbec netají své plány na svržení venezuelského prezidenta Nikolase Madura a v rozhovoru prohlásil, že on a Washington se snaží vytvořit vojenský převrat vyvolaný zvenčí.  

V rozhovoru pro rádio Jovem Pan, pravicový brazilský vůdce, který nikdy neskrýval své hluboké nepřátelství vůči svému venezuelskému protějšku, uvedl, že i když nezasahují úplně, USA a Brazílie pracují v zákulisí, aby vytvořili základy pro vojenskou podporu, která by sesadila Nikolase Madura.„Naším záměrem a záměrem Američanů je, že v armádě existuje trhlina, protože jsou to právě oni, kdo nadále podporuje Madura. Jsou to ozbrojené síly, které rozhodují o tom, zda země žije v diktatuře nebo v demokracii,“ řekl Bolsonaro a dodal, že nevidí pro Venezuelu žádnou budoucnost v jejím současném stavu.

„Co nemůžete dělat, je pokračovat tak, jak doposud,“ uvedl.

USA, které jako první uznaly samozvaného „dočasného prezidenta“ Juana Guaidoa jako legitimního zástupce venezuelského lidu, používají proti Caracasu taktiku kroucení rukou a udusily venezuelskou ekonomiku novými oslabujícími sankcemi, ve snaze připravit Madura o moc. Američtí představitelé, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovaně prohlašovali, že si ponechají „všechny možnosti“ na stole a nevylučují vojenskou intervenci v latinskoamerické zemi.

V rozhovoru s rádiem Jovem Pan to vypadalo, že se Bolsonaro rozhoduje, zda by se Brazílie musela připojit k  potenciálnímu Amerikou vedenému vojenskému útoku proti Madurově vládě.

„Co může Brazílie udělat? Předpokládejme, že dojde k vojenské invazi (ze strany USA). Toto rozhodnutí bude na mně, ale poslechnu Radu národní obrany a poté Parlament,“ uvedl Bolsonaro.

Dříve v únoru, brazilský viceprezident Hamilton Mourão jednoznačně odmítl možnost, že by Brazílie sloužila jako základ dějiště pro invazi do USA. Mourão argumentoval, že pro zahraniční jednotky, které mají být rozmístěny v Brazílii, by Bolsonaro musel získat souhlas od Národního kongresu, který se v současné době zdráhá podpořit takový militaristický tah.

Od doby, kdy se v lednu dostal k moci, Bolsonaro, přezdívaný doma „Tropický Trump“, podlézá USA. Během nedávné cesty do země si Bolsonaro a Trump vyměnili komplimenty a fotbalové dresy, zatímco pochválili rodící se „konzervativní alianci“.

Bolsonaro odráží Trumpovu kontroverzní politiku na Blízkém východě, když učinil pokrok směrem k Izraeli. Koncem března Brazílie otevřela obchodní kancelář v Jeruzalémě, která byla označována jako součást velvyslanectví. Bolsonaro také označil vztah své země s Izraelem jako „manželství“.

(Jair Bolsonaro a Donald Trump Foto: Twitter/jairbolsonaro)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*