Bolševické manýry protiruských fanatiků

Bolševické manýry protiruských fanatiků

Soupeření USA – SSSR/Rusko trvá již přes 70 let a je logickým vyústěním jejich geopolitické polohy. Včera jsem z legrace dal do titulku otázku „kdo ho má většího“ a myslím, že tato otázka je zde ještě daleko případnější.

Je takový vtip, někdo ho možná zná celý, o tom, jak se Američan, Rus a Slovák v opilosti hádají, kdo ho má většího. Tu omáčku jsem už zapomněl, ale pamatuji se, že Slovák kontruje tím, že mu na něm může sedět „sedem čierných havranov“ nebo tak nějak.

A když vystřízliví, tak ty svoje opilecké řeči uvádějí na pravou míru a Slovák hlásí, že též trochu kecal, že ten sedmý havran musí máváním jednou nožkou udržovat na konci orgánu rovnováhu.

Demonstrators step on Russian Prime Minister Vladimir Putin's poster during a protest against Putin's support for Syria's President Bashar al-Assad after Friday prayers in Homs

Tak to byla taková rozehrávka pro zahřátí a nyní hbitě k meritu věci. Samozřejmě, že ne všichni lidé na zeměkouli, v Evropě, v Česku nebo na tomto blogu mohou mít stejné názory. To je zcela normální. Ale, normální už není to, jak je prosazují či protlačují.

Takovým uhelným kamenem současných sporů je Ukrajina a po novu též Sýrie. A u Ukrajiny se mně osobně jeví věc zcela jasně.

Ukrajina, se svým nedobrým vývojem, byla jasným kandidátem pro „přehoupnutí“ do našeho „Svazku lidských práv a homosexuality“.

Jistěže, řada Ukrajinců po tomto zvratu toužila, ale jiná řada zase ne. A to, která řada byla větší je základem sporu.

A aby se ten spor nemusel řešit „buržoazním přežitkem voleb“ nastoupil Majdan se svým protiústavním, násilným řešením.

To se mnoha lidem, včetně mě, nelíbilo a hlasitě vyjádřili svůj názor. A ani na mučidlech mě nikdo nepřesvědčí, že nešlo o geopolitické posílení USA a oslabení Ruska a ten, kdo chce tvrdit opak by se měl nejprve nechat otestovat na „IQ tykve“.

Rusko na to reagovalo tak, jak by reagovala každá jaderná velmoc na ohrožení svých zájmů. A USA především (viz Kuba). A my, jakoby komentátoři na blogu adekvátně.

To znamená konstatováním, že Rusko 20 let o Krym neusilovalo; teď ale nastala jiná situace.

Nemá smysl Krym dlouho rozpitvávat. Jisté ale je, že tam Rusko nebylo ani 100% pasivní, tedy nula akcí a ani 100% aktivní – tedy vojenské obsazení poloostrova. Dělo se něco mezi tím, Rusko, podle mě nenápadně podporovalo snahy o návrat Krymu do Ruska.

A protože obyvatelstvo Krymu bylo (a je) převážně ruské, byly to snahy úspěšné, korunované novým vstupem Krymu do Ruské federace.

Trochu rozdílný byl vývoj na Východě Ukrajiny, který byl permanentně nasraný na centrální ukrajinskou vládu v Kyjevě.

A to ze dvou důvodů. Jednak finančních – tok peněz z Východu na Západ – a pak také politických – nedostatek autonomie.

Chci být, pokud možno, objektivní a nevím, nakolik byla ta vzpoura iniciovaná z Ruska. Jedna věc je ale jistá. Ruská vojenská pomoc byla přímo závislá na míře agrese centrální ukrajinské vlády proti odštěpeneckým provinciím.

A nyní, kdy prezident Porošenko nahlédl, že veškerý boj proti separatistům je marný, že mají motivaci a  krytá záda, zatímco on nemá ani motivované vojáky, tento boj, bez velkého halasu odpískal a nechal vojska stáhnout daleko od linie bojů.

A takto by se dalo pokračovat dál. Ale to, s čím jsem začal, chci také skončit. Zdejší „Spolek padlých holek“ a tedy zuřiví protiruští bojovníci, nebudu jmenovat, mají neustálou bolševickou tendenci své oponenty okřikovat a to dvěma směry:

  • Geograficky a tedy tak, že pokud se zastáváš politiky Moskvy a kritizuješ politiku Washingtonu – jsi bolševik.
  • Politicky – pokud jsi žil za „socíku“ a tím se skoro automaticky (samozřejmě, to platí pro různá povolání různě) dostal do styku s orgány komunistické moci, jsi pasován na komunistu.

A jak to kdysi říkával pan Werich na jedné forbíně (Být či nebýt?): Já nevím, u nás u svišťů nesmíme každou chvíli něco říkat…

Tak i my, zde na blogu také něco smíme a něco nesmíme říkat, abychom za ty bolševiky nebyli označeni.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*