Bolivijský prezident se diví, proč USA usilují o dialog se Severní Koreou, ale ne s Venezuelou

Bolivijský prezident se diví, proč USA usilují o dialog se Severní Koreou, ale ne s Venezuelou

Bolivijský prezident Evo Morales vyjádřil své zmatení nad zahraniční politikou Washingtonu a podivil se, proč se Spojené státy snaží hledat dialog a mír se Severní Koreou, aniž by projevovaly stejné nadšení při překonávání rozdílů s Venezuelou.            

„Navzdory velkým rozdílům a hrozbě války, Spojené státy nyní usilují o dialog a mír se Severní Koreou. Proč nevyjadřují podobnou touhu ohledně Venezuely? Latinská Amerika je zónou míru a sebeurčení lidí je zárukou sociální spravedlnosti, demokracie a svrchovanosti,“ vysvětluje Morales na Twitteru.Moralesovy připomínky zazněly uprostřed probíhajícího druhého summitu o nukleární denuklearizaci mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Když komentoval návrh Caracasu pro amerického prezidenta Donalda Trumpa setkat se se svým protějškem Nikolasem Madurou, stálý americký zástupce pro konferenci a odzbrojení Robert Wood uvedl, že Spojené státy uznaly za legitimního vůdce Venezuely samozvaného „dočasného prezidenta“ Juana Guaidoa.

„Prezident Trump je připraven se setkat s oprávněným prezidentem Venezuely, a to je Juan Guaido,“ řekl Wood reportérům, když se jej zeptali na pozvání.

Dříve v ten den, venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza na zasedání Rady OSN pro lidská práva navrhl, aby se Maduro a Trump setkali a diskutovali o svých neshodách v politické krizi v latinskoamerické zemi.

Venezuela v současné době prochází politickou krizí. Dne 5. ledna byl zákonodárce Juan Guaido zvolen na předsedu Národního shromáždění kontrolovaného opozicí, které ostatní vládní subjekty odmítají uznat od roku 2016. Dne 23. ledna, dva dny poté, co venezuelský Nejvyšší soud anuloval jeho volby, Guaido sám sebe prohlásil za dočasného prezidenta země. Legitimní prezident Nicolas Maduro, jenž se stal prezidentem pro své druhé období po vítězství v květnových volbách, které bojkotovala opozice, kvalifikoval Guaidovo opatření jako pokus o provedení státního převratu kontrolovaného Washingtonem. Maduro dokonce uvedl, že Guaido, který v současné době pobývá v Kolumbii, musí čelit soudnímu řízení po svém návratu do Venezuely.

Spojené státy, včetně několika jejich spojenců, okamžitě Guaidoa uznaly za dočasného prezidenta. Bolívie, spolu s Ruskem, Čínou, Kubou a mnoha dalšími zeměmi mezitím vyjádřili podporu legitimní vládě Nikolase Madury. Mexiko a Uruguay odmítly uznat Guaidoa, ale namísto toho se prohlásily za neutrální a nyní prosazují řešení krize prostřednictvím dialogu.

 

(Bolivijský prezident Evo Morales Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Bolivijský prezident se diví, proč USA usilují o dialog se Severní Koreou, ale ne s Venezuelou

  • S KLDR Trump jedná, protože ví, že se na ničem nedohodne. Trump si denuklearizaci korejského poloostrova představuje tak, že se zničí rakety v KLDR, ale v Jižní Korea si je nadále ponechá. To by ukončilo přerušení války, kterou USA zatím na rozdíl od vietnamské války ještě neprohrály. Trump doufá, že Kim odstraní jedinou svou ochranu před napadením ze strany USA. Tak hloupý ale není.
    Vietnam se mohl po válce s USA rozvíjet, protože válku vyhrál a Američany vyhnal. Má sebevědomí s USA jednat.
    Venezuela je dalším cílem USA, které musí neustále válčit, aby se kšefty se zbraněmi hýbaly. Doufám, že to bude poslední hřebíček do rakve USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*