Že se hlavní motivací těchto džihádistů stává boj proti bezbožňíkům, zejména Západu, je nepochybné. Že ovšem Západ tento boj pomohl vyvolat, je také nepochybné.

Když ISIL vraždil a mučil v neskutečných orgiích  tisíce Syřanů podporujících prezidenta Asáda, měli jejich členové označení bojovníků za svobodu, demokracii a lidská práva. Naše „demokratická média“ prakticky nepřipouštěla zveřejňování těchto informací až do okamžiku masivního útoku na integritu Iráku a obrácení ISIL proti bývalým podporovatelům.

Image Credits: RT via Twitter
Image Credits: RT via Twitter

Z bojovníků za svobodu se rázem stali fanatičtí a krutí hrdlořezové, jinými slovy tí, čím byli vždycky.

Nemám nic proti tomu, že se Obama či Cameron se vyžívají v emotivních projevech nad sťatými hlavami občanů svých zemí. Ale začal bych je respektovat, kdyby v té souvislosti prohlásili, že se omlouvají za to, že tyto síly nechali vyrůst v život a ignorovali hrůzy, které páchali…

Oceňujme, že se Česká republika nehodlá podílet na vojenských akcích koalice proti Islámskému státu. Stačilo, že jsme v Afganistánu, kde kdysi Američané tak silně podporovali Taliban opět pod známým označením bojovníků za svobodu a demokracii, aby následně v této zemi uvízli, aniž by se cokoliv zásadního zlepšilo a Taliban už jen čeká za bukem, aby se přihlásil o moc, kterou si při své trpělivosti nakonec zřejmě znovu vybojuje.

Má tato situace řešení ? Má, ovšem zdánlivě kruté.

Ve vztahu k muslimskému světu náš svět, USA, Evropa, Rusko, Čína či Indie by společně měli hájit zásadu důsledného zadržování proti rozšiřování akcí islamistů na naše území.

Na druhé straně bychom měli striktně začít chápat, že islámský svět není náš svět. Je to jejich svět a je natolik propojený a zároveň natolik nesmiřitelně rozdělený, že by mělo být muslimů, jak si jej uspořádají.


Západ by se rozhodně měl vyvarovat větší angažovannosti, zejména vojenské.

Celý islámský svět je prakticky ve válečném stavu.

Nečiňme v minulosti opakovanou chybu a nesnažme se tuto džihádistickou válku přetáhnout k nám.

Potom bychom celkem logicky museli čekat, až islamisté z Islámského státu setnou hlavu některého našeho krajana.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz