Bojovníci ISIS předali americkým silám 50 tun zlata výměnou za svobodu

Bojovníci ISIS předali americkým silám 50 tun zlata výměnou za svobodu

V momentě, kdy poslední zbytky bojovníků ISIS čelili bezprostřední porážce v severovýchodní Sýrii, Spojené státy jim údajně daly nabídku, kterou nemohli odmítnout: odevzdejte nám své obrovské zásoby zlata, nebo zemřete.   

Podle informací syrské státní tiskové agentury SANA, americké úřady uzavřely dohodu s lídry ISIS, podle níž měla teroristická skupina odevzdat 50 tun zlata ve východní části Sýrie v provincii Deir el-Zour, výměnou za bezpečný odchod.

Drahocenný kov v hodnotě okolo 2,13 miliardy dolarů byl vypleněn samozvaným „Kalifátem“, jehož vláda teroru se rozprostírala po celé Sýrii a Iráku mezi lety 2015 a 2017.Podle tureckého deníku Daily Sabah, místní zdroje tvrdí, že vrtulníky americké armády už převezly zlato ze základny amerických sil v kurdském městě Koban, které leží blízko severní hranice Sýrie s Tureckem. Část zlata byla údajně distribuována kurdským Lidovým obranným jednotkám (YPG), které dominují Amerikou podporovaným Syrským demokratickým silám (SDF).

Tisková agentura SANA uvedla, že místní obyvatelé byli svědky toho, jak americké helikoptéry začátkem tohoto měsíce odvezly velké zásoby zlata z oblasti al-Dashisha v jižní části provincie Hasaka. Zlato ukořistili bojovníci ISIS z Mosulu, Iráku a v některých částech Sýrie.

Syrská státní média tvrdí, že lídři ISIS vedli americké helikoptéry na místa, kde bylo zlato ukryté, přičemž „uzavřeli dohodu, podle níž Washington ušetřil život stovek velitelů a expertů teroristické organizace“.

Tvrzení syrské vlády se vzácně shodují se zprávami Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR), organizace působící ve Velké Británii monitorující válku v Sýrii, která tvrdí, že Spojené státy a jejich kurdští spojenci ušetřili bojovníky ISIS v naději, že získají jejich válečnou kořist.

„Koaliční síly pod vedením USA a Syrské demokratické síly (SDF) se cíleně v bojích nezaměřovaly na oblasti kontrolované teroristy a veliteli ISIS v Deir el-Zour na východ od řeky Eufrat, ve snaze donutit obklíčené militanty prozradit polohu ukrytého pokladu,“ uvádí SOHR .

V rozporu s oficiálním stanoviskem Washingtonu, že vede válku proti extremistické skupině, syrská a ruská média dlouhodobě tvrdí, že americké síly místo toho s teroristy různým způsobem spolupracují.

Během defenzívy americké koalice v syrském městě Rakká, které kontroloval ISIS, byla s teroristickou skupinou sjednána tajná dohoda, která během evakuace oblasti garantovala členům bezpečný průchod. Tato dohoda, kterou odhalila britská BBC, zajistila přežití a svobodu mnoha špičkových velitelů i mnoha zahraničních bojovníků ISIS.

Podle představitelů americké vlády uprchlo za posledního půl roku ze Sýrie do Iráku přes 1000 členů ISIS. Začátkem února odhadoval Joseph Votel, generál odpovědný za vojenské operace USA na Středním východě, že počet zbývajících bojovníků ISIS se pohybuje mezi 20 000 až 30 000. Zpráva Amerického ministerstva obrany z léta 2018 odhaduje, že v Iráku zůstává 15 500 až 17 100 militantů ISIS a dalších 14 000 v Sýrii.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*