Boj nejen v ČSSD. Kdo jsou to „havlisté“ (analýza)

Boj nejen v ČSSD. Kdo jsou to „havlisté“ (analýza)

sobotkahasek

V posledních dnech jsme svědky sešikování určité skupiny napříč různými stranami a médii ve věci, která by je v principu sjednocovat neměla, pokud jsou těmi, za koho se vydávají. Mám samozřejmě na mysli názor na výzvu k odstoupení Sobotky z pozice předsedy ČSSD, a na jeho odvolání poměrem 20:13 z pozice šéfa vyjednávacího týmu. Kdo se v tomto střetu srotil na jedné straně barikády a jedním hlasem a tónem vystoupil proti „puči a ohrožení demokracie“?

 • mediální fronta (iDnes, novinky, ….)
 • tzv. havlistické křídlo v ČSSD (Sobotka, Dienstbier, Špidla, ideolog Patočka a další)
 • Babiš & jeho „ANO“
 • TOP09 ústy Schwarzenberga
 • tzv. „nezávislí politologové“

Podrobněji o situaci viz tato analýza na Protiproudu, doporučuji přečíst před pokračováním v dalším textu. (Autor dle mého vidí situaci dobře, jen použíl nemístně „neobolševik“ tam, kde by patřilo „neotrockista“ nebo „psychtrockista“).

Jsme svědky situace, kdy určitá skupina bojuje proti jiné skupině, přičemž dělící čára mezi nimi neleží mezi politickými stranami, ale uvnitř samotných stran (některé strany jsou ale téměř kompletně na jedné straně – TOP09 např.) a přesahuje do médií a dalších oblastí veřejného života, vyjadřují se tzv. nestraníci, různí „politologové“, „osobnosti“ atp. Logická otázka tedy zní: co je tato skupina zač? Čí ohlušující řev o „puči“, „metodách roku 48“, „ohrožení demokracie“, „sebevraždě ČSSD“ vlastně slyšíme?

Co spojuje Sobotku a jeho křídlo v ČSSD, TOP09, ANO+Babiše, mediální presstitutky a „politology“ (čest výjimkám)? Přičemž to co sledujeme je jen další v pořadí bitva války, která pod povrchem trvá nepřetržitě v podstatě od roku 89 (a předtím měla jen jiné formy).
Vsuvka: podstata psychického trockizmu (psychtrockizmu)

Trockizmus (jako psychický jev) nespočívá ve sdílení nebo následování myšlenek Trockého v přímém smyslu, psychickým trockizmem (zkráceně zde a v kontextu KSB – trockizmem) je myšlen psychický jev (porucha), který existoval odedávna, v Trockém jen získal svého nejvýraznější představitele. Adekvátní slovo tomuto jevu čeština nezná, nejblíže by bylo zřejmě „posedlost“. Podstata psychtrockizmu spočívá v následujícím:

 • ideologická všežravost – psychtrockistovi je úplně jedno, jakou myšlenku, směr nebo ideologii bude prezentovat, hlavně když při tom může ukojit své ambice;
 • téměř kompletní hluchota k jakékoliv kritice;
 • hrubý rozpor mezi slovy a činy (tj. i mezi ohlášeními a umlčeními psychiky);
 • bytostné (často nevědomé) přesvědčení o tom, že „Já jsem lepší než ostatní, proto já mám právo … , a ostatní musí… „;
 • přesvědčení o vlastní výjimečnosti, předurčenosti rozhodovat o ostatních „v zájmu jejich vlastního blaha“ (a být za to patřičně společností odměněn).

Doplňkové indikátory:

 • používání záměny, matení pojmů, nazývání jevů neadekvátními pojmy (např. Sobotkův „puč“ ve vztahu k rozhodnutí většiny hlasováním)
 • vyhýbání se konkretice, například ve formě stavění se do pozice obhájce nějakého „abstraktního dobra“ (např. Havlův „humanizmus“, o němž všichni mluvili, ale nikdo nevěděl, co si pod tím představit)

Je třeba říct, že část z nich si o sobě tyto vlastnosti nemusí uvědomovat, můžou být skutečně přesvědčeni o své pravdě a tom, že se snaží dělat dobrou věc.

Hlavní mocenské uskupení psychtrockistů bylo u nás už dávno identifikováno, jen v jiné terminologii, řeč je o tzv. havlistech neboli klice „pravdoláska“.

Jejich ideologická všežravost se projevuje v tom, že jsou zastoupeni napříč všemi stranami nebo někteří se prezentují jako tzv. „nezávislí“, „nestraníci“ atd., zdejší masmédia a ČT jsou prakticky plně v jejich rukou. Trockistický princip „já mám právo, a ostatní musí…“ se projevil v přesvědčení „pravdolásky“ a jejich kulturní a mediální „úderky“ o své výjimečnosti/nadřazenosti, jež se dá formulovat například takto:

„Jen my máme právo a povinnost říkat a určovat co je správné, demokratické, společensky přijatelné; ostatní to musí akceptovat. Kdo nesouhlasí, ten je fašista, stalinista, bolševik, trockista, nacionalista….. , obecně živel, který je třeba umlčet (protože permanentně hrozí nebezpečí návratu totatity a jen my mu stojíme v cestě).“

Praktické projevy tohoto lze dnes a denně sledovat ze strany masmédií, „nezávislých politologů“, politiků, „osobností“, a dalších různých „humanistů a humanizátorů“. Jen z posledních dní:

 

„Sobotka odmítá puč Haška s Tejcem a mluví o metodách z roku 1948“

„Je to podpásovka party podrazáků, obul se Dienstbier do kolegů z ČSSD“

„DOKUMENT: Sobotka odsoudil pokus o puč, mluví o praktikách Fierlingera“

„Sociální demokracie páchá sebevraždu, míní Schwarzenberg“

„ČSSD škodí sama sobě, stává se nečitelnou, míní o rozkolu politologové“

 

(u dokumentu Sobotky na iDnes je vidět, jak psychtrockisté fungují (ne)vědomě jako jeden organizmus, když je třeba – Sobotka dodá dokument a iDnes okamžitě zveřejní na profilovém místě. Otázka – zveřejnila by stejně hbitě a se stejnou viditelností i dokument Haška? Nehledě na to, že je zcela jasné, na čí straně stojí.)

A jaký jev, ve své podstatě, označili havlisté (=psychtrockisté) takovou lexikou? – to, že předsednictvu strany vadí metody předsedy, ztratil jejich důvěru a ti poměrem 20:13 schválili výzvu k jeho odstoupení, přijmutí odpovědnosti za výsledek voleb a odvolali ho z pozice šéfa vyjednávacího týmu o nové vládě.

Poslední bod je to hlavní. Panika havlistů je opodstatněná, pokud o nové vládě bude vyjednávat Hašek a ne Sobotka, mohli by se jejich lidé v jednotlivých stranách nedostat ke žlabu jak počítali, a mohli by dokonce utrpět mocenskou porážku obecně a přijít o dlouho budované pozice. Proto ta hysterická, synchronizovaná reakce.

O tom, za čí zájmy bojuje Hašek a za čí Sobotka, neboli kde je zde konkrétní, objektivní pravda (i když ji neznáme úplně), svědčí to, na čí stranu se postavila média, strany a lidé, jejichž vektor cílů ve vztahu k převážné většině národa je dlouhodobě odpozorován a v principu znám (těm, kdo oblasti věnují pozornost).

 

Teď neprobíhá „jen“ mocenský boj uvnitř ČSSD. To, co se jím zdá být, je ve skutečnosti boj kliky psychtrockistů známé jako „pravdoláska“ o udržení moci a kontroly.

zdroj : leva-net.webnode.cz  

ilustrace : zpravy.tiscali.cz

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

NATO je mrtvé, jsme sami

NATO je mrtvé, jsme sami

Mám jednu výhodu. Nejsem politik. Reklama loading... Loading... Reklama Tweet Podobné článkyVojenský debakl USA a…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*