Blízký východ hlásí společný boj proti teroristům Islámského státu; vznikne účelová koalice – Izrael, Egypt a Hamás?

Blízký východ hlásí společný boj proti teroristům Islámského státu; vznikne účelová koalice – Izrael, Egypt a Hamás?

Je to zázrak, či jen Blízký východ naučila nouze, jako kdysi českého vězně Dalibora housti, aneb rozpínavost teroristů Islámského státu způsobí, že se na Blízkém východu pragmaticky spojí úhlavní nepřátelé – Izrael, Egypt a Hamás?

“Katolící a křižáci hlásají nenávist k islámu a nasadili bratry prasat a opic do Palestiny za účelem oslabení islámu, jak to dělali kdysi v Cařihradě. Jejich území se stane předsunutou výspou islámských dobyvatelů, odkud se pak rozšíří do celé Evropy. Pak se obrátíme k Severní a Jižní Americe a nakonec do východní Evropy…“ řekl prorocky před pěti lety přední duchovní Hamásu Junis al-Astal.

Byl jsem koncem roku 2012 ubytován v The Jeruzalem Tower Hotel, který je poblíž Starého města s Chrámovou horou s mešitou al Aksa, Západní zdí a Božím hrobem, tedy s nedotknutelnými posvátnými místy tří monoteistických náboženství – judaismu, křesťanství a islámu, když na Jeruzalém dopadly během šabatu vůbec poprvé dvě rakety. Šlo zřejmě o podomácku vyrobenou raketu “M-75″ nebo o střelu Fadžr-5. Zasáhly část Guš Ecionu, předměstí Mevaseret Zion, které je oblastí „nelegálních“ židovských osad. Ty leží už na palestinském Západním břehu Jordánu, který získali Izraelci v šestidenní válce v roce 1967. Jeruzalém považuje židovský stát za své nedělitelné hlavní město. Poprvé v životě jsem zažil zvuk sirény ohlašující raketový útok. Obranný systém Železná kupole (Iron Dome, Kipat Barzei) však zlikvidoval nejméně 2 rakety mířící na Tel Aviv, k jejichž odpálení se v prohlášení přiznali teroristé Hamásu; jedna se však zaryla do silnice na okraji města…

hamas

Dnes je situace diametrálně odlišná. Hamás bojuje s Islámským státem o vládu nad Pásmem Gazy. Jak píší světová média, dychtivá naděje, že začátek konce teroru Islámského států, přišel 1. červenec 2015, když sice kolem sedmdesáti ozbrojenců IS zaútočilo ve stejnou chvíli na pět kontrolních stanovišť egyptské armády na Sinaji. Nejméně sto lidí zahynulo při explozích náloží a útocích na severu Sinajského poloostrova. Středeční koordinovaný úder byl podle agentury Reuters dosud největší akcí extremistů v egyptské moderní historii. Egyptská armáda odpoledne v odvetě bombardovala pozice radikálů na severu poloostrova, zabito bylo nejméně 100 ozbrojenců a o život přišlo 17 vojáků. Radikálové se podle agentury AFP vzdali až po osmi hodinách.

isis

K akci se přihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, která podporuje organizaci Islámský stát (IS). Ve svém prohlášení tvrdí, že desítky islamistů napadly 15 vojenských postů a použiti byli i tři sebevražední atentátníci. Lidé ze skupiny Ansar Bajt al-Makdis zaútočili jižně od města Šajch Zuvajd, které leží poblíž hranice s Pásmem Gazy. Údajně se jim podařilo několik vojáků zajmout a ukořistit také zbraně a obrněná auta. Dvě ze stanovišť byla zcela zničena. Útočníci přijeli s minomety, raketomety a puškami. Armáda na místo povolala vojenský vrtulník, který zničil některá z ukořistěných aut, v nichž útočníci odjížděli; zvažuje se, že k ofenzívě přizve Egypt izraelskou armádu, píše server izraelského deníku Haarec. Podle prvních indicií Izrael nebude proti. Jeho premiér Benjamin Netanjahu už naznačil, že je ochoten se na eliminaci teroristů v regionu podílet.

izrael-0483

Snímky z odpočinku izraelské armády na Golanských výšinách… Snímek Břetislav Olšer

Už před deseti roky premiéři Česka Mirek Topolánek i Jan Fischer a další politici byli pro izraelské členství v EU. Zato exministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), jako každá pěvecká hvězda, co si hrála na vojačku, Miloše Zemana označila za jestřába a jeho nápad přijmout židovský stát do NATO odmítla jako těžko realizovatelný. Tak mně napadá, proč tedy může být členem Aliance islámské Turecko, které útočí na území Iráku proti Kurdům, kde ničí vesnice jediného národa na světě, který má přes 30 milionů obyvatel, ale ne svůj vlastní stát, byť jim byl už mnohokrát slibovaný.

izrael nato

Řekněme si hypoteticky, co by se dělo, pokud by byl Izrael členem NATO. Je to podle mě děsivá vize, ale proč nevyužít metodiku hasičů obřích lesních a stepních požárů, kdy lze hasit oheň ohněm. Kdo zasel vítr, musí snést i tím vyvolanou bouři. Izrael v NATO jako smysluplný akt? Vztahoval by se na něj totiž dodatek č. 4 smlouvy o NATO, podle něhož země tohoto Paktu musí zasáhnout proti každému, kdo napadne některý stát člena NATO, nebo i ohroženou zemi, jež pouze sousedí s členským státem Paktu. A tím napadením se rozumí mj. i rakety, vystřelované na Izrael z Pásma Gaza… Přitom židovský stát není ten, kdo by měl o členství v Severoatlantické alianci škemrat, protože má nejmocnějšího spojence v USA a svoji nejvyzbrojenější armádu. Spíš by měly mít zájem samy členské státy NATO, aby se jejich partnerem stala vojensky i hospodářsky nejsofistikovanější země. Dnes možná nastane ta chvíle, kdy Západu teče voda do bot, když si neví rady s IS, že začne o spolupráci s Izraelem uvažovat.

Speciální jednotka Golani

Speciální jednotka Golani patří přes půl století v Izraeli k těm nejlepším… Jerusalem Post

Na kritiku EU ohledně útoku Izraele na Pásmo Gazy nedávno zareagoval prezident USA Barack Obama. Když navštívil po válce město Sderot, nejvíce ostřelovaní raketami kassám z Gazy a židovské děti tam nemohly chodit do škol, prohlásil “Kdyby moje děti byly ohroženy na životech, udělal bych cokoli, abych tomu zabránil…” A zatímco v Česku se vedly zcela zbytečně několik roků hektické debaty o americkém radaru v Brdech, Izrael už měl pár měsíců nový protiraketový obranný systém z USA spolu s týmem amerického podpůrného personálu, který se tak stává prvními vojáky US Army trvale rozmístěnými v židovském státu, jemuž se v boji proti gazanským raketám kassám osvědčil protiraketového systému Irone Dome, které jich zničí asi 90 procent. Vystřeleno jich bylo z Pásma Gazy na Izrael již asi šest tisíc..

„Terorismus nám klepe na dveře. Islámský stát už nepůsobí jen na Golanských výšinách, ale také v egyptském Rafáhu. Jinými slovy – na našich hranicích. Proto budeme s Egyptem a dalšími státy na Blízkém východě společně čelit extrémnímu islámskému teroru,“ řekl Netanjahu listu The Jerusalem Post. Bojovníci Islámského státu na severu Sinaje spáchali několik koordinovaných útoků. Šlo o nekrvavější úder teroristů v egyptské moderní historii. „Středeční útoky znamenají posun boje s teroristickými buňkami v plnohodnotnou válku. Bojovat se bude na několika frontách, podobně jako s Islámským státem bojuje Irák. Válka začíná jak uvnitř velkých měst, jako je Káhira, Fajjúm, Aríš či Rafáh, tak na otevřeném bitevním poli. Je to stejné jako válka s vnějším nepřítelem, s tím rozdílem, že Egypťany čeká boj s občany vlastní země,“ píše komentátor deníku Haarec Zvi Bar’el.

Boje na Sinaji

Boje na Sinaji…

Protiútok ale musí přijít okamžitě, útok Islámského státu nebyl ojedinělým výpadem. Teroristé mají de facto pod kontrolou město Šajch Zuvajd, rozléhající se 12 kilometrů od Pásma Gazy. A armáda se bude snažit zabránit tomu, aby si tam islamisté vytvořili trvalé zázemí. Pokud by se jim to podařilo, otevřela by se tím na Sinaji další válečná fronta. A právě tomu by mohla zabránit připravovaná egyptsko-izraelská vojenská koalice.

„Obě armády už se v tuto chvíli mohou na takovou operaci připravovat. Egypťané ale mají starost s tím, že by vojenská operace v Gaze mohla vést k otevření hranic a přívalu civilistů,“ cituje Haarec svůj zdroj z egyptské prezidentské kanceláře. Izraelská intervence by podle něj nemohla být považována za narušení egyptské suverenity, protože ostraha hranic Pásma Gazy je odpovědností židovského státu. Pokud k egyptsko-izraelské protiofenzívě skutečně dojde, měli by bojovníci Islámského státu proti sobě podstatně silnějšího soupeře než v Iráku a Sýrii.

Egyptská armáda je nepoměrně lépe vycvičena i vyzbrojena. Islámský stát se navíc na Sinaji nemůže v takové míře spoléhat na podporu z okolních států. Izraelská armáda je pak uznávána jako jedna z nejlépe vycvičených a vyzbrojených na světě. Naskýtá se však problém; jak se v případě rozsáhlého a otevřeného konfliktu zachovají kmeny beduínů, kteří tvoří většinu obyvatel sinajského trojúhelníku mezi městy Šajch Zuvajd, Aríš a Rafáh. Pokud by se – z egyptské společnosti vyčlenění – beduíni přiklonili k islamistům, znamenalo by to pro Egypťany, potažmo egyptsko-izraelskou koalici, vážnou komplikaci. Některé beduínské kmeny ale ohlásily, že se postaví na stranu egyptské vlády.

izraelska armada

Příprava Izraelců k odchodu na frontu… Snímek Břetislav Olšer

V Pásmu Gazy se tak po šedesáti šesti letech odehrávají události, které mohou mít zásadní důsledky pro celý Blízký východ. Není to jen fáma, ale fatální fakt, že tam začal otevřeně operovat Islámský stát a do nelítostného boje s ním se pustil palestinský Hamás, jenž Pásmo Gazy ovládá. Zatím. Už koncem dubna se zdálo, že gazanští teroristé porušili letos poprvé příměří s Izraelem a odpálili na něj raketu, dokonce Grad, která doletí dál než běžněji používaný Kásam, takže dopadla až u Ašdodu. Izrael jako vždy reagoval leteckou odvetou na cíle Hamásu, který je podle něj jako vládce Pásma Gazy za dodržování klidu zbraní odpovědný. Následně však přiletěla druhá raketa a k té se přihlásil Islámský stát.

Hamás sice pokračuje ve zbrojení a testování nových raket a chystá se na další válku proti Izraeli, ale připraven ještě není a vyvolávání střetů se mu nehodí. Jak uvedl i v oficiálním prohlášení, navštěvovali ji salafisté skupiny s názvem Stoupenci Islámského státu Jeruzalém. Až do té doby Hamás přítomnost Islámského státu v Gaze popíral a tvrdil, že jde jen o několik fundamentalistů. Izraelské zpravodajské služby však potvrzují, že Islámský stát v Pásmu Gazy skutečně operuje a nejde jen o několik fundamentalistů. Prozatím je jeho hlavním nepřítelem Hamás, jejž džihádisté považují za příliš mírný vůči Izraeli. Ten není jediný, koho tento vývoj znepokojuje – vyvolává i obavy Egypta, který proti džihádistům už skoro rok urputně bojuje na Sinaji, ale především je znepokojen Hamás.

Izraelské dívky  směřující do Eilatu

Izraelské dívky  směřující do Eilatu, si vybraly během povinného vojančení v trvání 22 měsíců službu ve zbrani… Snímek Břetislav Olšer

Začátkem května vybuchla bomba v jeho výcvikovém táboře v Chán Júnisu a předposlední květnový den skupina ozbrojenců Islámského státu zavraždila jeho bezpečnostního důstojníka Sabáha Siáma. Hamás raději tvrdil, že šlo o výbuch bomby, ale k vraždě došlo za bílého dne před zraky příbuzných i kolemjdoucích a věděla o ní celá Gaza. Pachatelé také vydali prohlášení, podle kterého Siám zemřel, protože se „podílel na válce proti islámu a byl součástí kacířské vlády pásma Gazy“. A vzápětí provedli pár pumových atentátů před velitelstvím Hamásu v Gaze.

Hamás se nedal zastrašit a boj vystupňoval. Po celém pásmu postavil silniční zátarasy, a dokonce zřejmě spolupracoval s Izraelem a Egyptem na ochraně německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera, jenž Gazu navzdory varování bezpečnostních složek navštívil. Tentýž den Islámský stát varoval Hamás před blíže neupřesněnými následky, jestli do 48 hodin nezastaví zásahy proti skupině a nepropustí její zadržované členy. Hamás ultimáta nedbal a šel do města Gazy islamisty pozatýkat. Došlo k první velké bitvě, při které měl Islámský stát údajně značné ztráty a Hamás zastřelil i jeho velitele, aniž se ho namáhal zatknout.

izraelska army

Pro boj s IS vznikají nové elitní brigády – Meglan k ničení obrněné techniky nepřítele, Egoz vede partyzánský a záškodnický boj, Duvnedan zase mluví arabsky pro infiltraci do řad teroristů IS… foto: Jerusalem Post

Hrozbu Islámského státu v Gaze je třeba brát velmi vážně, přestože jeho stoupenců zatím zřejmě není mnoho, zatímco Hamás disponuje až 35 000 ozbrojenců. Hamás měl se salafisty problém už v roce 2009, kdy skupina s názvem Džund Ansár Alláh v Gaze vyhlásila islámský emirát. Hamás ji během jediného dne brutálně rozdrtil a další tvrdý zásah provedl v roce 2012. Jeho odpůrců i kritiků však v Gaze přibývá a roste i jejich sebevědomí a troufalost. Podle izraelských zpravodajských služeb se dokonce chystají prohlásit Pásmo Gazy za provincii islámského chalífátu.

Jak ukazuje rostoucí počet raket, nepochybně představují vážné nebezpečí i pro Izrael. Islámský stát má své bojovníky také na Sinajském poloostrově, kteří Izraeli koncem května pohrozili útoky na přístav Ejlat. Vyostření situace může Hamás paradoxně přimět, aby se v boji proti islamistům spojil se stále méně mu nakloněným Egyptem či dokonce s úhlavním nepřítelem Izraelem – ovšem tajně, neboť oficiální spolupráce by mu poškodila pověst. A také by měl Izrael uvažovat, zda nezruší své prohlášení o hnutí Hamás jako o teroristické organizaci. To jsou mi věci; že by další způsob na palestinsko-izraelské mírové rozhovory…?

Inu, po téměř sedmdesáti letech bojů mezi novodobým státem Izrael a kdysi britským protektorátem lokálních Arabů, co si říkají Palestinci na Západní břeh Jordánu, resp. v Samaří a Judei, kterou dělí od Pásma Gazy více než stokilometrový koridor přes území Izraele, co dohromady tvoří umělý stát Palestinu…

 
Blog autora http://olser.blog.idnes.cz
Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*