Blíží se konec války v Sýrii?!

Blíží se konec války v Sýrii?!

Úplného konce bojů se Sýrie určitě v dohledné době nedočká, ale konce války, pokud se na věc budeme dívat s nadhledem a optimisticky možná ano!

Z Izraele prosakují už asi týden zprávy, že Američani a Rusové mají dohodu o rozdělení sféry vlivu v Sýrii (ještě se nemluví o faktickém rozdělení Sýrie jako státu), což prakticky znamená, že za nějaký čas, pokud dohoda nepadne a jedna část nakonec nedobude zemi celou, dojde k roztržení Sýrie jako celku a vznikne nám úplně nový stát.

rozdeleni syrie

http://www.novinky.cz/zahranicni/394632-rozparcelovaly-si-rusko-a-usa-syrii-delici-linii-ma-byt-eufrat.html

Otázkou zůstává, co na tento plán řeknou Turci, protože s nimi a jejich názory najednou nikdo nepočítá. Erdogan si během pouhého půl roku dokázal proti sobě poštvat jak Ameriku, tak Rusko, když klidně začal bombardovat západem podporované Kurdy a Rusům zákeřně sestřelil k vzdušným soubojům nevyzbrojený bombardér SU24.

erdogan isis mask

Podle izraelských zdrojů, se má stát jakousi demarkační čárou mezi sférami ruského a amerického vlivu Eufrat, což by  znamenalo, že Rusové a Asad budou mít pod kontrolou jižní, střední i západní část Sýrie i s klíčovými městy Damašek, Dar’á, Homs, Hamá, Latákíja či Aleppo (Halab), kde nyní probíhá mohutná ofenzíva syrské armády a jejich spojenců.

kurdske zeny

Komu by připadl, kdyby tato dohoda byla skutečně uvedena v praxi zbytek Sýrie, je otázkou doslova do pranice. Podpoří západ vznik samostatného, nebo aspoň vůči Sýrii autonomního kurdského státu, což by se určitě líbilo Rusku a Asad by měl zajisté také za sousedy raději Kurdy, než Tureckem podporované Turkmeny, nebo území zmítané boji a ovládané celou řadu teroristických skupin, či dokonce celé obsazené Daeš (IS), nebo nechá západ tento kus země schválně v chaosu, aby si úplně nerozházel Turky a zároveň nedopřál úplného klidu a míru Asadovi?!

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/395445-rusko-a-usa-se-dohodly-na-primeri-v-syrii-oznamil-sef-americke-diplomacie-kerry.html

 

Pokud se mocnosti jako je Rusko a Amerika opravdu dokážou dohodnout (americký ministr zahraničí Kerry včera naznačil, že ano) Turecko, ale ani nikdo jiný, včetně Asada (pokud bude stále potřebovat ruskou podporu) s tím asi nic nenadělá a opravdová válka jako taková (až na možné příhraniční střety okolo Eufratu) v Sýrii asi opravdu skončí. Jediný, kdo by mohl situaci zkomplikovat, je sunnitská trojice Turecko, Saudská Arábie a Katar, která pořád mluví o možnosti vojenského vpádu do Sýrie. Jestli to udělá, i když pomoc vojsk NATO, ani samotného USA nejspíše nepadá v úvahu, se dozvíme během následujících pár dnů, nejvýše týdnů….

 

 

Ladislav Kašuka

Loading...

Podobné články

Komentář “Blíží se konec války v Sýrii?!

 • Dost zajímavé!
  Asadovi jsou u moci od roku 1971 a jen zaráží, že před tím „hrozným terorem“ utíkají Syřané až po roce 2012… Tak něco k tomu Asadovi co ho USA a EU tak moc nechtějí… • Asadova rodina patří k tolerantnímu islámu Alawidské orientace. • Syrské ženy mají stejná práva jako muži – na studium, zdravotnictví i vzdělávání ve všech oborech.
  Školství je na velmi vysoké úrovni.• V Sýrii nejsou ženy nuceny nosit burku. Šaría (islámské právo) je protiústavní.
  • Sýrie je jediná arabská země se sekulární ústavou a netoleruje islámská extremistická hnutí.• Přes 10% syrského obyvatelstva patří k jedné z mnoha křesťanských denominací, ta je plně integrovaná v syrském politickém a společenském životě.• V ostatních arabských zemích má křesťanská populace méně než 1% v důsledku trvalého nepřátelství a teroru ze strany islámu.• Sýrie zakázala geneticky modifikované (GMO) plodiny, s uvedením, že toto rozhodnutí bylo učiněno za účelem „zachování lidského zdraví“.• Sýrie je otevřena západní společnosti
  a kultuře jako žádná jiná arabská země. • V médiích a na vysokých školách se otevřeně diskutuje jak ovlivnit globální mocenské elity. To znamená, že plně pochopili skutečnost, že skutečná moc Západu nespočívá v Bílém domě, ale spíše v komplexní a výkonné síti elitních think-tanků a v centrálních bankách. • V průběhu dějin bylo již zvoleno pět papežů syrského původu. Náboženská tolerance je v této oblasti unikátní. • Před současnou občanskou válkou byla Sýrie jedinou zemí Blízkého východu, které se podobné konflikty vyhýbaly. .Sýrie byla jedinou zemí, která pomohla veškerým iráckým uprchlíkům bez jakékoli sociální, politické nebo náboženské diskriminace.• V Sýrii se jasně a jednoznačně staví proti sionismu a vládě Izraele. • Po masivním nálezu ropy v syrských Golanských výšinách, okupovaných Izraelem od roku 1967, Netanjahu nedávno požádal Obamu, aby uznal anexi území. Aby Izrael upevnil své postavení, tak se rozbíhají plány na usazení 100.000 izraelských osadníků.
  A dva nejdůležitější body:
  • Sýrie je jednou z mála zemí na Středním východě bez dluhů u Mezinárodního měnového fondu
  • Sýrie je jediná středomořská země, která zůstává vlastníkem své ropné společnosti, se zásobou ropy 2,500 milionu barelů, vyhnula se privatizaci
  a ropa je v rukou pouze státních podniků.
  Takže se zeptejme sami sebe, proč a kdo se pokouší svrhnout tuto vládu? Dá se k tomu doplnit ještě toto. Stačí si v TV archivech CT, v záložce CESTOMÁNIE, najít pořad o Sýrii. Natočeno to bylo tuším v roce 2002, již za vlády Bashira Asada. Jenže tenkrát ještě nebylo nařízeno mediím prezentováno tak, že to je diktátor, zločinec a tyran. Sýrie je v tomto pořadu prezentována jako doslova oáza společenské i náboženské snášenlivosti,v arabském světě doslova ráj. Jak se najednou mohl tak změnit názor stejného media?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*