Black lives matter? Jde jen o boj Bidena proti Trumpovi. O nic víc

Black lives matter? Jde jen o boj Bidena proti Trumpovi. O nic víc

My nejsme Západ, myšlenkově rozhodně ne. Ano část našich občanů zpravidla náležící k opozici se tam snaží vecpat, ale ruku na srdce. Dělí nás rozdílná historická zkušenost, neexistence koloniální a imperiální minulosti, prožívání témat, které jsou nám cizí. Ne že bychom byli úplně jiní. Asi leckdo včetně mě se dívá na HBO a nyní spíše už na Netflix (HBO už je nudné) a jistě v rozhlasových stanicích nepoběží nějaké čínské songy. Ale vidíme-li současný Západ, brutální střety demonstrantů proti policii, jak nyní zažil Stuttgart, či poklekávání bílých Američanů před černochy a líbání jejich nohou, cítíme odpor.

Západ miluje kulturní davové psychózy, které nám připadají zcela nesmyslné. Akce Me Too vyvolávala úsměvy, ale i rozhořčení, když některý a pokud možno bohatý v době mladosti a svěžích sexuálních sil se trochu silněji dotknul holky či kluka. Samozřejmě i u nás ta kulturní elita napojená na opozici se tímto ohání. Dnes režisérka Třeštíková, která za socialismu točila skvělé časosběrné dokumenty pronesla, že je dobré, že tu máme Me Too. Už bych se na jediný její snímek nepodíval. Zblbla.A samozřejmě ta americká nápodoba se šíří i západním světem a tedy i Evropou. Ale u nás se u nás zastavuje na hranicích s Německem. Maximálně ji přebral v dnešních Hospodářských novinách Petr Honzejk.

Také zde Black lives matter zaúčinkovali tuším s tří set členným komparsem zahraničních návštěvníků a že holky pomalovali pomník Churchila nepochybně přiměřeným nápisem, že byl rasista, odstartovali u nás šílenci typu Koláře, Hřiba a Novotného odstraněním památníku maršála Koněva a nadpisem na Staroměstské radnici. Už tehdy při jejich vandalství se přesně říkalo, ať tedy odstraní i Churchilla, že za 10 miliónů mrtvých Bengálců a rasistické výroky vůči porobených kolonizovaným národům.

To, co se děje v USA či v západní Evropě, kde se masivně bourají sochy i nejpřednějších osob historie je fakt jejich věc. Ale pro nás je nesmírně užitečná v tom, že konečně můžeme odhodit ty mámivé brýle, že ten Západe je nás cíl. Možná zcela určitě měl své poslání a renesance, přirozená práva byly nosné. Dnes už Západ se v tom musí sám vypořádat. A je logické, že to je a vždycky bude těžké.

Bohatství Západu vzniklo z utlačování, z imperialismu. To u nás bylo zakázáno posledních třicet let říkat. Západ býval světlem, ke kterému máme směřovat a špatná ve všem byla naše minulost a Sovětský svaz.

No není.

Zároveň asi platí to, proč ve vztahu k obraně policie, obrany pořádku, zákazu svrhávání soch bude racionální Čech (nikoliv liberální Evropan) na straně Trumpa. Mimochodem policie má u nás podporu 75% populace. Zrušit u nás policii nechtějí snad ani Piráti … a že ti jsou schopni všeho. Trump už jednoznačně a možná předem nevítězně jako předvolební symbol prohlašuje. Berme důstojně vše, co k naší historii patří. A nebourejme sochy. Jo to je i pro náš trojlístek Koláře, Hřiba, Novotného. John Biden zvolil nejgeniálnější kampaň. Prakticky nevylézá ze sklepa a hlásá: Bojujme proti systémovému rasismu. Vtipné. Na to, že byl viceprezidentem u prvého černošského prezidenta v zemi, má člověk podobný pocit, jako když ODS a Kalousek dnes mluví, jak překonat hospodářskou krizi.

Suma sumárum politika je o symbolech:

Republikáni v čele s Trumpem jdou do boje s heslem All lives matter… S dodatkem I policisté mají svá práva. Demokraté v čele s Bidenem jdou do boje s heslem Black lives matter…A s upřesněním Bojujme proti systémovému rasismu.

Černochů je v americké společnosti tuším 17 %, ale jejich demonstrace podporovaly ještě před 14 dny 70 % Američanů.

Američané se často chovají jako nedospělé děti. Ale problém je, že tvoří stále nejsilnější velmoc světa. A tak uvidíme.

A podobně se chovají naši liberálové Kolář, Hřib, Novotný.

V USA se rozhodne spor nejpozději v listopadu tohoto roku.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*