Biometrie na vzestupu. Indie skenuje oči 1,2 miliard lidí

Biometrie na vzestupu. Indie skenuje oči 1,2 miliard lidí

Unikátní identifikace lidí trápí policii i další orgány. Blíží se ale levné biometrické technologie, které vás poznají kdykoli.

Abyste se mohli v dávných dobách identifikovat, musel vás někdo jiný poznat a ověřit. Potom se přešlo k různým formám papírové identifikace, která částečně existuje dodnes.

Při narození získá každý jedinec rodné číslo, na které je mu vystaveno hned několik dokladů. V pokročilejším věku pak dostane další formu identifikačních průkazů, které jsou vybaveny fotografiemi, podpisem, případně dalšími rozpoznávacími prvky.

Všechny tyto způsoby identifikace ale mají problém, pokud je daný člověk nemá u sebe. Náklady na identifikaci jednoho člověka jsou také vzhledem ke všem byrokratickým procesům a výrobám pomalé, drahé a neefektivní. Navíc lze tyto materiály velmi snadno falšovat a vydávat se tak za jiného člověka.

Levná Indie

Indie nepatří mezi bohaté země a efektivita je tak v rámci 1,2 miliard obyvatel důležitější než v menších zemích. Vládní organizace UIDAI (Unique Identification Authority of India) proto již před dvěma roky pomalu odstartovala slibný projekt, který má za cíl posunout identifikaci k budoucím technologiím a snížit náklady.

Každý obyvatel Indie získá unikátní dvanáctimístné číslo (UID), které ho jasně identifikuje. V kombinaci čísel není ukryt žádný pomocný znak, jako například u našeho rodného čísla. Z něj lze určit, zda se jedná o muže či ženu a v některých případech dokonce i místo narození a podobně.

Biometrické systémy jsou obvykle poměrně drahé. Indie ale dokázala vyrobit vlastní systém, který splňuje požadavek na nízkou cenu a tedy i snadnou dostupnost ve velkém měřítku pro nasazení po celé zemi.

Pusťte si propagační video, případně se podívejte na další v kanálu organizace UIDAI na YouTube.

Skenování očí i prstů

Indie se u biometrické identifikace zaměřila na prsty, které snímkuje všechny u všech obyvatel. Zároveň ale skenuje oko (duhovku) a ještě pořizuje fotografii obličeje dospělého jedince.

Díky biometrickým údajům z duhovky a prstů tak Indie dovede identifikovat osoby zabité při různých pohromách. Navíc jí to poskytuje mnohem lepší podmínky při řešení komplikovaných situací, mezi které patří také různé havárie a přemisťování obyvatel.

V jednotlivých oblastech jsou operátoři, kteří skenují obyvatele pomocí přenositelných skenovacích zařízení. Vše je pak nahráváno do hlavního systému.

Foto:  CC: Matthew Goldthwaite, Wikipedia
Foto: CC: Matthew Goldthwaite, Wikipedia

 

Celý článek zde

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*