Bioinženýři slibují do deseti let lidské srdce z 3D tiskárny

Bioinženýři slibují do deseti let lidské srdce z 3D tiskárny

srdce2

Vědci z Kentucky předpovídají, že již za deset let budou schopni využít technologii 3D tisku k vytvoření funkčního lidského srdce.

Ředitel kardiovaskulárního inovačního institutu dr. Stuart Williams se domnívá, že jejich práce je asi deset let vzdálená od jednoho z největších lékařských zázraků.

Dle nedávné studie je největším zabijákem ischemická nemoc srdce, která si ve Spojených státech vyžádá na  milión životů ročně a tím ve smrtících chorobách dominuje.

Dr. Stuart Williams dokonce díky této zákeřné srdeční chorobě přišel o oba rodiče. Dle studie bude do roku 2020 tato nemoc nejčastější příčinou smrti na Zemi, ale dle něj se do té doby podaří vytvořit tuto ambiciózní a přelomovou technologii.

Jakmile 3D tiskárny umožnily, aby si mohli amatéři i profesionální designéři vyrábět jakékoliv předměty, tak dr. Williams prohlásil, že chce tuto technologii využít k replikaci nejkritičtějších částí těla. Návrhářům se již podařilo vyrábět touto 3D technologií plně funkční zbraně a dokonce již vyšel článek o tisku domů, viz článek zde. Vědci již přezkoumali výrobu orgánů včetně játry a ucha, ale Williams chce přivést k životu něco co tluče.

„Nepochybuji o tom, že v průběhu následujících 10 let budeme schopni vyrobit celé funkční srdce z vlastních buněk pacienta,“ řekl deníku Courier Journal.

Williams nastoupil v roce 2007 do Ústavu pro kardiovaskulární inovace a začal spolupracovat s místní židovskou nemocnicí a Louisvillskou universitou a ihned si patentoval metodu k využití kmenových buněk k terapeutickému použití. Od té doby neustále zkoumají k čemu všemu se dají tyto kmenové buňky využít a mohl by být na stopě něčeho opravdu velkého.

„Vezmete pacientovu tkáň, musíte z ní izolovat buňky, které jsou v miliardách součástí každého z nás, dáte je do přístroje a vytisknete srdce,“ řekl. „Padesát kubických centimetrů tuku jsou dva kusy o velikosti golfového míčku a nachází se v něm dostatek buněk na přestavbu všech hlavních cév v srdci.“

„Je to jako např. u výroby letadla, vytvoříte jednotlivé části a potom je složíte dohromady. Přesně takto to bude fungovat u výroby biologického srdce,“ uvedl pro WDRB.

Neznamená to, že by si mohl kdokoliv zahrát na Frankensteina  a jednoduše si poskládat lidské kousky, ale proces, kterým se zabývá nebude zdaleka tak drahý, jako většina tradičních lékařských postupů v oblasti kardiochirurgie. Dnes se „výroba“ srdce pohybuje od 100 000 dolarů plus dalších 150 000 na hospitalizační a chirurgické náklady, nemluvě o následných nákladech na léky, které jsou u těchto případů nezbytné.

Dle WDRB se již vykonávají klinické testy na krevní cévy a Williams věří, že jeho odhadovaný termín je reálný.

zdroj : rt.com  překlad : svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*