Bílý dům zvažuje kvůli muslimským táborům sankce proti Číně

Bílý dům zvažuje kvůli muslimským táborům sankce proti Číně

Bylo by to poprvé, co by USA sankciovaly Čínu za porušování lidských práv.     

Trumpova administrativa uvažuje o uvalení ekonomických sankcí proti Číně za údajné porušování lidských práv, s odkazem na integrační tábory pro Ujgury, napsal deník New York Times.Podle zdrojů citovaných deníkem se o této myšlence diskutuje v Bílém domě a na ministerstvu financí a zahraničí již několik měsíců.

Kromě obvyklých ekonomických sankcí USA také zvažují limity pro sledovací technologie prodávané Číně, které Peking údajně používá k monitorování Ujgurů, píše deník.

Sankce jsou zvažovány na základě zprávy OSN z minulého měsíce, v níž jsou uvedeny „důvěryhodné zprávy“, že nejméně 1 milión Ujgurů je zadržováno v integračních táborech, kde podstupují násilnému vymývání mozků, doprovázeného mučením a extremními formami dohledu.

Čína zprávu odmítla a řekla Panelu OSN pro eliminaci rasové diskriminace, že je to „zcela nepravdivé“. Dne 13. srpna Hu Lianhe, vysoký představitel čínské vládní agentury, která dohlíží na etnické a náboženské záležitosti v zemi řekl panelu, že „neexistuje žádné svévolné zadržování menšiny Ujgurů a že neexistují žádná zařízení, jako převýchovná střediska.“

Pokud budou sankce uvaleny, bude to poprvé, kdy Trumpova vláda jedná proti Číně z důvodů týkajících se lidských práv, píše deník a konstatuje, že celá záležitost přichází v době již tak zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi.

Americký prezident Donald Trump v pátek slíbil, že je připraven zavést dodatečné tarify v hodnotě 267 miliard dolarů na čínské výrobky oproti 200 miliardám dolarů, což již slíbil.

V západní čínské provincii Xinjiang žije asi 10 miliónů Ujgurů – muslimské menšiny. Podle deníku Vox, Čína tvrdí, že zavádí v provincii politiku boje s islámským extremismem a separatismem, ale kritici této politiky tvrdí, že se snaží omezit muslimské tradice a praktiky.

„Ve jménu boje proti náboženskému extremismu a udržení sociální stability, Čína proměnila region Xinjiang na něco, co připomíná masivní integrační tábor, který je zahalen v utajení, jakousi zónu bez práv,“ řekl v Ženevě člen Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace Gay McDougall.

Tato politika zahrnuje mimo jiné zákaz zahraničních cest, zabavování mobilních telefonů pro další kontrolu uložených dat a podporu pití a kouření (jelikož zarytí muslimové nepijí), píše Vox. Dotčené integrační tábory se používají pro procedury „převýchovy“, která zahrnuje „bizarní cvičení zaměřené na „vymývání mozků“, stejně jako fyzické mučení a deprivaci,“ uvádí se ve zprávě.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*