Bílý dům: Útok na nemocnici v afghánském Kunduzu není válečným zločinem

Bílý dům: Útok na nemocnici v afghánském Kunduzu není válečným zločinem

Bílý dům prohlásil, že americký nálet na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském městě Kunduz „nebyl válečným zločinem,“ informoval deník Press TV.

Spojené státy provedly v sobotu letecký útok na nemocnici v severním městě Kunduz, který vyústil k úmrtí 22 civilistů.

Od smrtícího úderu, američtí úředníci nabídli protichůdná prohlášení o tom, proč americká letadla nemocnici bombardovala.

Tiskový mluvčí Bílého domu Josh Earnest v pondělí odpověděl na otázku, zda byl incident válečným zločinem: „ No, já bych takový termín nepoužil, jelikož je to stále v šetření.“

bily dum

„Událost v Afghánistánu je velká tragédie. Hovoříme o lékařích, kteří opustili bezpečí a pohodlí svých domovů a odcestovali do odlehlých oblastí světa, o kterých každý ví, že jsou nebezpečné a že zde budou riskovat své životy,“ pokračoval Earnest. Skutečnost, že některé tyto osoby přišly o život, je velká tragédie.“

Mluvčí také poznamenal, že Barack Obama „má důvěru“ k šetření, která jsou vedena ministerstvem obrany, NATO, stejně jako americkou nebo afghánskou armádou.

Generál John Cambbell, nejvyšší americký velitel v Afghánistánu v pondělí prohlásil, že útok byl proveden na základě žádosti afghánských ozbrojených sil.

Americká armáda dříve uvedla, že američtí vojáci byli nejprve pod palbou Talibanu a proto učinili útok. Nazvali incident jako „vedlejší škody.“

Afghánské ministerstvo obrany dříve prohlásilo, že bojovníci napadli nemocnici a použili budovu „jako lidský štít.“

Nicméně, nemocnice odmítla tvrzení, že by členové militantní skupiny Taliban pálili z kliniky proti afghánským a americkým silám.

Humanitární organizace uvedla ve svém prohlášení, které zveřejnila v sobotu v 2:10 místního času, že nemocnici zasáhlo několik raket. Organizace dodala, že letecký útok trval dalších více než 30 minut i poté, co byli informováni vojenští američtí a afghánští úředníci v Kábulu a Washingtonu, uvedl deník Press TV.

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*