Bílé přilby a Fronta an Nusrá připravují v Idlibu provokaci s chemickými zbraněmi

Bílé přilby a Fronta an Nusrá připravují v Idlibu provokaci s chemickými zbraněmi

Militanti Hayat Tahrir al-Šam (dříve zmámí jako Fronta an Nusrá) plánují společně s organizací Bílé přilby provokaci s inscenací leteckých úderů a použitím chemických zbraní v deeskalační zóně severozápadního Idlibu v Sýrii, potvrdilo ruské ministerstvo obrany.„Několik zdrojů potvrdilo tyto informace  – militanti teroristické skupiny Hayat Tahrir al-Šam – že spolu s organizací Bílé přilby plánují zaútočit na osady v deeskalační zóně v Idlibu, kde chtějí zinscenovat letecké údery s použitím chemických zbraní,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo dodalo, že obyvatelé osady Sarmana viděli militanty přijet do města začátkem listopadu ve třech nákladních vozech, které byly naloženy kontejnery s chemikáliemi, jakož i profesionálním zařízením na pořizování videa a části ruského dělostřelectva.

Ministerstvo dodalo, že bojovníci najali lidi, aby se podíleli na inscenování útoku.

„Plánují natočit falešná videa destrukce způsobené úderem ze vzduchu a dělostřeleckou střelbou na civilní cíle s údajným použitím chemických zbraní v provincii Idlib. [Videa] budou zveřejněna na sociálních sítích a použita k obvinění syrské vlády a Ruska za jejich údajné kroky proti civilistům, “uvedlo ministerstvo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se k této otázce vyjádřil po schůzce se svým islandským protějškem Thordarsonem:

„Pokud jde o zprávy o hrozících provokacích v Idlibu. Tyto zprávy dostáváme pravidelně. Ve většině případů jsou tyto informace potvrzeny. Společně se syrskou vládou tyto informace zveřejňujeme, a právě proto k těmto provokacím dosud nedošlo, ale víme, že se připravují. Také víme, že se jich účastní provokatéři z tzv. Bílých přileb, vytvoření a vedení britskými speciálními službami s podporou řady západních zemí, včetně Spojených států. Myslím si, že situace, která se vyvíjí za účasti Bílých přileb na mnoha inscenovaných scénách, včetně v dubnu 2018 ve východní Dumě, je pro všechny zcela jasná, “uvedl Lavrov.

Bílé přilby jsou nevládní organizace registrovaná ve Velké Británii. Skupina se těší široké publicitě a podpoře na Západě, ale byla obviněna Damaškem z extremismu a šíření propagandy.

Rusko považuje aktivitu skupiny za prvek informační kampaně zaměřené na hanobení syrské vlády. Moskva také obvinila Bílé přilby, že v roce 2013 zinscenovaly v Sýrii provokaci pod falešnou vlajkou, která později dala Západu důvod k obvinění Damašku z chemických útoků.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Bílé přilby a Fronta an Nusrá připravují v Idlibu provokaci s chemickými zbraněmi

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*