Belgie zaplatí ženám v Polsku za potraty v zahraničí

Belgie zaplatí ženám v Polsku za potraty v zahraničí

Belgická vláda oznámila, že v reakci na to, že převážně římskokatolická země letos uzákonila zákaz většiny interrupcí, přispěje penězi pro ženy v Polsku na interrupce v jiných členských státech Evropské unie.

Vláda prezidenta Andrzeje Dudy v lednu schválila občansky vedený návrh zákona o zákazu potratů s výjimkou případů znásilnění, incestu nebo případů, kdy je ohrožen život matky. Lékařům, kteří v Polsku provádějí potraty z jiných důvodů, hrozí až tři roky vězení.

Sarah Schlitzová, belgická ministryně zdravotnictví a juniorská ministryně pro rovnost žen a mužů, rovné příležitosti a rozmanitost, oznámila u příležitosti takzvaného „Mezinárodního dne bezpečných potratů“, že vláda věnuje 10 000 eur skupině podporující potraty, aby ženám zaplatila potraty mimo území Polska.„Přístup k potratům je základním právem, které musí zajistit každý demokratický stát. Umožňuje ženám vlastnit vlastní těla, chránit si zdraví a nebýt nuceny vzdát se životních příležitostí. Když stát nedokáže ochránit své občany, musí zakročit občanská společnost,“ uvedla v prohlášení ministryně pro rovnost žen a mužů.

Sarah Schlitzová pokračovala: „Vzhledem k tomu, že polská vláda mlčky akceptuje, že polské ženy odcházejí do zahraničí za službami, na které by měly mít doma nárok, stává se přístup k potratům ještě větší finanční záležitostí.

„Právě z tohoto důvodu jsme s kolegou Frankem Vandenbrouckem, ministrem zdravotnictví, přijali rozhodnutí vyslat silný signál podporou organizace Abortion Support Network, která finančně a logisticky pomáhá polským ženám, které si přejí podstoupit potrat v jiné evropské zemi. Grant, který poskytujeme, pokryje náklady na potrat v jiné evropské zemi pro ženy, které si ho nemohou dovolit.“

Zakladatelka sítě na podporu potratů a členka organizace Potrat bez hranic Mara Clarkeová poděkovala belgické vládě za „skutečný akt solidarity“.

„Jsme nadšeni, když vidíme, jak naši přátelé v Belgii natahují ruce přes hranice, aby pomohli lidem donuceným represivními vládami cestovat za potratovou péčí,“ řekla.

V prohlášení organizace Potrat bez hranic uvedla, že se na ni obrátilo přes 17 000 žen s žádostí o pomoc při interrupcích během šesti měsíců po přijetí zákona v Polsku a že nadále přijímá přibližně 800 telefonátů měsíčně.

Zákon o potratech v Polsku vzešel z rozhodnutí tamního vrchního soudu z loňského října, který v rozhodnutí 11-2 rozhodl, že interrupce dětí, které jsou zdravotně postižené, což je nejčastější důvod potratů v Polsku, je protiústavní a diskriminační.

Jak v říjnu uvedl doktor Thomas D. Williams: „Soud ve svém rozhodnutí tvrdil, že potrat dítěte kvůli pravděpodobným vrozeným vadám představuje eugeniku, snahu vytlačit slabé a nežádoucí ve společnosti, nechvalně proslulé nacisty proti Židům a postiženým osobám a zakladatelkou Plánovaného rodičovství Margaret Sangerovou proti černochům a menšinám ve Spojených státech.“

Soud rozhodl, že nelze „chránit důstojnost jednotlivce bez ochrany života“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*