Belgie: V Bruselu se bude konat akce „Bílí lidé nejsou vítáni“

Belgie: V Bruselu se bude konat akce „Bílí lidé nejsou vítáni“

V Bruselu se bude tento měsíc konat akce „Měsíc černošské historie“, na kterou bílí lidé prostě nejsou vítáni, pokud ovšem nebudou ochotni se starat o černošské účastníky a pokud budou doprovázeni jedním nebo více černochy, píše deník SCEPTR.

„Bílí lidé jsou vítáni pouze tehdy, pokud budou doprovázeni černou osobou. Černoši mají vždy prioritu,“ píše se v popisu události.Zajímavé je, že organizátoři akce přivítají také bílé lidi, aby vyčistili nepořádek po těch, kteří se akce zúčastní.

„Bílí lidé jsou vyzváni k dobrovolnické práci pro účastníky a prostor, mohou poté uvařit a uklidit a také darovat minimálně 10 eur na osobu,“ stojí v popisu události.

Každý rok lidé na celém světě slaví klíčové postavy a důležité události africké diaspory. V minulosti se však události kolem Měsíce černošské historie zaměřovaly hlavně na úspěchy a pozitivní věci, které do světa přinesla africká diaspora, nikoli ti [bílí lidé], kteří je údajně nadále utlačují.

Akce se bude konat 25. března v belgickém hlavním městě Bruselu.

Podle organizátorů oslavy je hlavní otázkou události, jak mohou být černoši v Evropě „osvobozeni“ od diskriminace.

Ve Spojených státech amerických je svátek slaven od roku 1976, kdy ho u příležitosti dvoustého výročí založení Spojených států amerických oficiálně uznala americká vláda. Prezident Gerald R. Ford při této této příležitosti Američany vyzval, aby „využili této příležitosti a ocenili příliš často opomíjené úspěchy černých Američanů ve všech oblastech v celé historii.

Iniciátorem myšlenky oslav úspěchů Afroameričanů byl historik Carter G. Woodson, který založil v roce 1926 Týden černošské historie (Negro History Week) v druhém únorovém týdnu, kdy se narodili dva významní bojovníci za zrušení otroctví — prezident Abraham Lincoln a afroamerický reformátor Frederick Douglass.

Woodson si jako potomek otroků uvědomoval, že boj za rovnoprávnost Afroameričanů a úspěchy, kterých Afroameričané dosáhli, byly ignorovány nebo dezinterpretovány. Založil proto Asociaci pro studium afro-amerického života a historie (Association for the Study of African American Life and History), která podporovala zkoumání afroamerického historie, vydávala vědecký časopis The Journal of Negro History a později každoročně určovala téma Měsíce černošské historie.

Ve Velké Británii se slaví Měsíc černošské historie od roku 1987, kde byl jeho iniciátorem Akyaaba Addai-Sebo, nezávislý konzultant zabývající se preventivní diplomacií a transformací konfliktů, který byl v roce 2005 delegátem konference Forum 2000.

Kanada slaví Měsíc černošské historie od roku 1995, kdy politička Jean Augustine prosadila uznání tohoto měsíce v Dolní sněmovně kanadského parlamentu. V roce 2008 se o jeho uznání i v kanadském Senátu zasadil senátor Donald Oliver.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Belgie: V Bruselu se bude konat akce „Bílí lidé nejsou vítáni“

  • Silně mi to připomíná rasistické zákony nacistického Německa těsně před druhou světovou válkou, ale obráceně.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*