Belgie: Saudové šíří wahhábismus v Evropě

Belgie: Saudové šíří wahhábismus v Evropě

Belgie vyjádřila znepokojení nad šířením Saúdy financovaného wahhábismu po celé zemi a ve zbytku Evropy.    

Podle zprávy deníku De Standaard, belgické národní krizové centrum OCAM zdůraznilo, že wahhábismus je kázán v rostoucím počtu v mešitách, které dostávají finanční podporu ze Saúdské Arábie.

„Věříme, ře rostoucí počty mešit a islámských center v Belgii, stejně jako ve zbytku Evropy, jsou pod vlivem wahhábismu,“ uvedlo centrum OCAM.

Wahhábismus je radikální ideologie, dominující v Saúdské Arábii, která je tam volně šířena, získává v zemi podporu duchovních a inspiruje teroristy po celém světě. Islámský stát a další teroristické skupiny využívají tuto ideologii, aby označovali lidi jiného vyznání jako „nevěřící“ a mohli je pak zabít.

„Také jsme si vědomi, že imámové z těchto mešit jsou  pravidelně „radikalizováni“, nebo jsou již radikalizovaní,“ dodalo centrum.

Je třeba poznamenat, že Saúdská Arábie rovněž zahájila „velkorysý“ stipendijní systém pro zahraniční studenty, kteří jsou později povzbuzováni k indoktrinaci lidí k wahhábismu v Belgii a dalších zemích.

„Saúdské úřady a wahhábistické zřízení si jasně ustálily tuto metodu k posílení vlivu této doktríny a praxe wahhábismu v muslimských komunitách v Evropě.“

Podle úředníků, Belgie má největší množství extremistů opouštějících zemi za účelem připojení se k teroristickým skupinám v Sýrii a Iráku v poměru ke svému počtu obyvatelstva.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*