Belgie: Děti migrantů nakažené koronavirem jsou posílány do škol bez testování

Belgie: Děti migrantů nakažené koronavirem jsou posílány do škol bez testování

Děti nakažené koronavirem jsou posílány do belgického školského systému azylovou agenturou (Fedasil), navzdory protestům místních politiků kvůli obavám, že by to mohlo vést k propuknutí pandemie.

Belgická federální agentura pro přijímání žadatelů o azyl odmítá nechat žadatele o azyl z azylového střediska Koksijde testovat na COVID-19, přestože v přijímacím středisku je ohnisko koronaviru.

Kvůli vypuknutí koronaviru se starosta Koksijde, Marc Vanden Bussche, rozhodl, že by nikdo neměl opustit azylové centrum dříve, než budou děti testovány. Nyní se zdá, že navzdory výslovnému zákazu, Fedasil stále posílá tyto děti migrantů z azylového centra do okolních škol. Nyní dvě z těchto dětí migrantů již byly testovány pozitivně na COVID-19, píše deník KW.Před několika měsíci bylo rozhodnuto, že nevyužitá základna leteckých sil a několik starších domů v Koksijde se i přes protesty města znovu stanou přijímacím střediskem pro žadatele o azyl.

Vzhledem ke koronavirové krizi požádala obec belgickou azylovou agenturu, aby odložila otevření centra, ale Fedasil to odmítl. Krátce po opětovném otevření se ukázalo, že v zařízení došlo k propuknutí koronaviru.

„Protože jsem se chtěl vyhnout dalšímu šíření koronaviru, bylo rozhodnuto, že žádný obyvatel by neměl opustit přijímací centrum, dokud nebudou všichni testováni na COVID-19,“ řekl starosta Koksijde Marc Vanden Bussche deníku KW.

„Nyní je jasné, že Fedasil poslal děti do našich škol za mými zády. Čtyři děti chodily do škol v Oostende, jedno dítě do obecní školy v Koksijde a jedno dítě do obecní školy v Oostduinkerke. Naštěstí mi to ředitel oznámil. Dvě z dětí byly pozitivně testovány na koronavirus! Nedokážu si představit důsledky, pokud bychom tyto děti přijaly do školy. “

V současné době centrum stále registruje případy nákazy koronavirem, ale Fedasil nadále odmítá nechat žadatele o azyl testovat.

„Je neuvěřitelné, že Fedasil nechápe, proč je tak důležité, aby všichni obyvatelé centra byli testováni,“ řekl starosta Koksijde.

„V azylovém centru byli lidé již otestováni pozitivně na COVID-19 a má smysl, abych požádal, aby byl každý testován, zejména když chtějí posílat děti do našich škol. Fedasil to však vnímá jako formu diskriminace, “řekl.

Vanden Bussche tvrdí, že je zneklidněn tvrdohlavým a arogantním postojem Fedasilu.

„Obávám se, že Fedasil nadále popírá, že by mohl být problém a že nerespektuje rozhodnutí starosty. Mým jediným cílem je udržet centrum bez nákazy koronavirem,“ uvedl starosta města.

„Obec dokonce navrhla zaplatit za všechny testy na koronavirus. Nyní čekám na odpověď ze strany úřadů veřejného zdraví, ale pokud to nebude brzy vyřešeno, půjdu k soudu. Mezitím bude přísnější policejní dohled nad přijímacím střediskem.“

Belgie byla nedávno kritizována za rozhodnutí, které přijala v roce 2015, zničit 63 milionů lékařských roušek a vytvořit prostor pro migranty ve skladovacím zařízení v době migrační krize. Kritici nyní říkají, že země mohla mít ze zásob masek během vypuknutí koronaviru v Evropě velký prospěch.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*