Bavte se s námi, nebo dostanete anticenu

Bavte se s námi, nebo dostanete anticenu

Takto vyhrožují zástupci poněkud netransparentního hnutí Rekonstrukce státu zvolenému poslanci. Nikdy mě nenapadlo, že bych se zrovna já zastával komunisty. Jenže svět není černobílý a v tomto případě si, myslím, zastání zaslouží. Zcela opomíjím jeho domovskou politickou stranu i zločinnou ideologii, kterou se tato strana stále řídí.

Můj názor je všeobecně znám. Komunistická strana měla být po revoluci rozpuštěna a zakázána úplně stejně jako po válce NSDAP. Zrovna tak vrcholní představitelé této zrůdné ideologie měli skončit před soudem a zodpovídat se za zločiny, kterých se komunisté dopustili na svém vlastním národě.

Bohužel, komunisté, ať se nám to líbí, či ne, jsou součástí politické scény a jsou parlamentní stranou. Komunističtí poslanci byli řádně zvoleni a tím pádem jsou právem v Poslanecké sněmovně. Jejich názory vskutku nemusím, obzvláště u jejich stalinistického křídla reprezentovaného Martou Semelovou.

polanecky

Nyní ale nastala trochu jiná situace. Málokdo ví, kdo stojí za hnutím Rekonstrukce státu. Na oficiálních stránkách se to de facto nedozvíte, jsou tam pouze jacísi garanti, tým expertů a politici, kteří připojili svůj podpis.

Organizátoři tohoto hnutí jsou tak nějak skryti, utajeni před pohledem veřejnosti. Při kliknutí na kontakty se vám objeví pouze email, při hledání v sekci O projektu – kdo jsme a co chceme se dozvíte, že za tímto projektem stojí údajně dvacet protikorupčních organizací. Žádné konkrétní jméno.

Nakonec se mi podařilo najít pět osob, které by mohly být těmi zodpovědnými. Hlavním koordinátorem má být Ekologický právní servis (nevládní, nekomerční a nepolitická organizace právníků a studentů práv), který zastupuje jeho ředitel Pavel Franc a Jiří Boudal, Transparency International (ředitel David Ondráčka), Oživení (předseda Štěpán Rattay) a mediální koordinátor (hudebník a aktivista Matěj Hollan).

Nuže, toto hnutí se chtělo sejít s komunistickým poslancem Mackovíkem. Ten nejprve  schůzku přislíbil a od té doby se neozval. Cílem schůzky je získat poslancův podpis pod Rekonstrukci státu. Mackovík a krajský koordinátor Rekonstrukce státu Felgr mají údajně osobní spor.

„Pokud za neochotou pana Mackovíka a jeho asistentky Lysákové komunikovat s ambasadory Rekonstrukce státu jsou tyto důvody, pak je to sice možné, ale naprosto neakceptovatelné. Žádný poslanec si takové jednání nedovolil. Můžeme se ale zamyslet nad udělením nějaké anticeny za komunikaci. Třeba si pak pan poslanec uvědomí své chování, a bude s veřejností lépe komunikovat,“ říká Felgr.

Takže nevládní organizace vyhrožuje poslanci za to, že se s jejími zástupci nesešel a nepřipojil svůj podpis pod její projekt? Jakým právem, z jakého titulu si vůbec vyžadují aktivisté povinnost, aby se s nimi někdo bavil?

Tohle je názorná ukázka NGOismu, o jakém mluvil a psal exprezident Václav Klaus. Ten pojmem NGOismus označil stav, kdy si nikým nevolené skupiny aktivistů uzurpují právo nařizovat ostatním co mají nebo nemají dělat, nejlépe těm zvoleným.

Z boje proti korupci se stal nový nezpochybnitelný idol. Stejně jako je nebezpečné fanatické náboženství, je nebezpečný i NGOismus. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Jak je to dlouho, kdy miliardář Karel Janeček prohlásil: „Je třeba ukázat, že to, co já považuji za zločin, mu nemůže projít bez povšimnutí.“?

Samozvaní spasitelé stavějící se nad všechny ostatní jsou největší hrozbou pro každý stát. A je jedno, jestli jde o nějakého miliardáře, který sám určuje co je a co není zločin nebo slibuje, jak bude stát řídit jako firmu či nějaké NGO, stavějící se do role jediných spravedlivých a tedy určujících co je a co není správné.

Musím dát komunistickému poslanci Mackovíkovi za pravdu. Tohle je vydírání. Na jeho místě bych vzkázal. Milá Rekonstrukce státu, nemám zájem se s tebou sejít, protože nehodlám poslouchat hlasu samozvaných spasitelů, kteří vidí korupci všude tam, kde není vše podle jejich představ. Svou anticenu si klidně strč tam, kde záda ztrácejí slušné jméno.

Většina podobných neziskovek má za cíl diktovat ostatním co mají dělat a je jedno, jestli jde o protikorupčníky, zelené magory, či katastrofické oteplovače. Už je na čase říct dost, nebudeme skákat tak, jak vy pískáte.

Nechci diktát nikým nevolených osob. Od toho máme své zvolené zástupce a pokud chtějí NGO něco změnit, tak ať se nechají zvolit a ukažou, co umí. Vyhrožovat, vydírat a pronásledovat, to jim jde. Ale co takhle udělat něco pozitivního vlastníma rukama?

Publikováno se svolením autora polanecky.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*