Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance

Ne že by Andrej Babiš nedělal chyby. Dělá a nemalé. Jeho trvání na Danu Ťokovi coby ministru dopravy, jeho uznání samozvaného prezidenta legitimní hlavou státu, jeho asi absurdní trvání na vytvoření vládního městečka v Letňanech, což obyčejného občana spíše naštve, asi leckdo vidí. Ale vše to jsou jen jednotlivosti, zatímco natvrdo přijatá politika catch- all party a pragmatické a neideologické posuzování problémů ho zatím činí nepřekonatelným.

Proti němu úročí jednak echt ideologická politika Petra Fialy z ODS, který chrlí znovu a znovu klišé pravicové politiky někdy z počátku 90. let, opékající monotónně zkratky o nebezpečí komunistů, socialistické vládě (sic!) a cestě na Východ, stejně jako čím dál tím agresivnější rétorika Pirátů, opakující mantry o liberální Evropě a zločinech Andreje Babiše. Těch 10 až 15 procent takto vyhraněně politiky obou hlavních opozičních stran mohou dát, ale více ani ťuk.

Zato Andrej Babiš klidně a dnes již i téměř nekonfrontačně prosazuje politiku zcela objektivně pro většinu vrstev společnosti, kromě vyhraněně a razantně ideologických.Přesně tak to po celý svůj život dělala německá kancléřka Angela Merkelová, která vždy vyčkala, až nějaký problém ve společnosti po určitou dobu dominantně převážil, a pak ho schlamstla bez jakýchkoliv výčitek. A tak vvyluxovala – ona jaderná fyzička zelený program proti existenci jaderných elektráren a Zelení jen mohli skřípat zubama, proto vyluxovala reformní a lehce pravicovou sociální reformu bývalého kancléře Schrödera a zrušila bez oka mrknutí velkou koalici, a mimochodem, i to byste měli vědět. Proto schlamstla plán SPD na základě žádosti německých podnikatelů a bank pro nezbytný příliv migrantů s odůvodněním, že jinak dojde ke krachu pracovního trhu, a protože krátce předtím před televizními obrazovkami rozplakala tuším palestinskou dívenku, že jí bude odmítnut azyl, což v západní části Německa vyvolalo masivní odpor Němců, a obrátila a pozvala všechny uprchlíky ze Sýrie. Přišlo jich ze Sýrie v prvním roce přes milión a v první fázi západní Němci jásali a unášeli se nad svou laskavostí a dobrotou.

Po kyjevském majdanu, který organizovala a který vyvolal pro celý Západ neočekávanou asertivní reakci Ruska na Krymu, nejprve se jako lítá bojovnice postavila proti Putinovi, aby dnes, když podle Pew Reasearch Centrum 49 % Němců se obává hrozby USA a jen 30 % hrozby z Ruska, už jen polehounku udržuje sankce s cílem oslabit odpor proti vybudování plynovodu Nord Stream II.

V podstatě byla neporazitelná, zejména když na každé své blbosti trvala, i kdyby na chleba nemělo být.

V tomto ohledu je Babiš velmi jemný catch-allista. Tu vezme Okamurovi nesouhlas s přijetím migrantů, tu ostře vystoupí proti vítačům a kývačům, tu socanům schlamstne jejich sociální program, a zejména si pohýčká i důchodce nesporně nejvýznamnějším jednorázovým nárůstem důchodů.

A Piráti a ODS už jen bzučí, ale jak jsem řekl, na víc než 15 až 16 procent do dát nemůže. Oproti široce rozkročené, v Německu se říká „všelidové straně či hnutí“, nemají šanci.

Ovšem aby bylo jasno. Tento styl politiky, který mimochodem v Německu stejně tak za časů skvělých sociálnědemokratických kancléřů Brandta, Schmidta či Schrödera je, byli milováni dělníky i šéfy vělkých monopolů prováděla i zdánlivě odpůrčí další catch – all party, tentokrát tzv. levicová.

A jedna, možná nejdůležitější poznámka.

Žijeme v době, kdy celý svět na mnohé otázky neví odpovědi a musí je hledat. Týká se to ekonomiky, sociálních věcí, fungování Evropské unie či NATO.

Jen hlupáci v této chvíli se mohou tvářit, že existují jasná řešení. Celý náš socioekonomický, politický i institucionální „západní model“ krok za krokem, měsíc za měsícem, jedněmi volbami za druhými se bude pokoušet najít řešení.

Na to nemohou mít správnou odpověď ani Piráti ani ODS a bohužel ani menší politické strany.

Nesplete se ten, kdo je připraven pragramtaticky převzít nejlepší aktuální řešení.

A to je momentálně určitě Babiš.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance

  • Babiš nemá konkurenci. Piráti jsou eurohujeři, kteří až fanaticky se snaží předat moc do Bruselu. ODS je mrtvá strana, TOP09 se odepsala také sama. Socani nestojí za řeč, jsou před krachem politickým i ekonomickým. Komunisti kolaborují a to se jim vymstí.
    Babiš doma říká, co chtějí voliči slyšet a venku dělá, co po něm chtějí mocní z EU a USA. Navíc to nepopulární svede na Petříčka a jeho „neposlušnost“. Babiš je velmi nebezpečný. Ze státu dělá povinně udavačský stát jako za nacismu (kontrolní hlášení, EET, účtenkovka ….) a sám se rozčiluje, když ho udají Piráti.
    Slušní politici došli a voliči volí Babiše ze zoufalství nebo z hlouposti.
    V eurovolbách je nutné volit kohokoliv, kdo myslí vážně, že bude proti EU bojovat a hájit zájmy své vlasti. Z tohoto pohledu bych se nebál volit Okamuru. V Evropském parlamentu máme 21 poslanců, což je méně než 3 % hlasů. Ale můžeme jim to alespoň ztížit. EU zkouší, co může státům nařídit. Absurdní příkazy a zákazy jsou tu jen proto, aby se otestovalo, kam až se necháme zatlačit.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*