Balkán se stal centrem pro zahraniční bojovníky připojující se k Islámskému státu

Balkán se stal centrem pro zahraniční bojovníky připojující se k Islámskému státu

Narůstající počet černobílých vlajek Islámského státu objevujících se na domovech v malé bosenské vesnici, vedlo k obavám, že stále větší počet bosenských bojovníků cestuje do Iráku a Sýrie, aby se připojili k teroristické skupině.

Tamas Fodor, vedoucí vnějších vztahů pro maďarskou stranu Jobbik, řekl italským novinám Il Giornale:

„Mnoho lidí na Balkáně rekrutuje mladé lidi, aby šli bojovat do Sýrie a na Blízký východ. Tito jedinci dříve pracovali (bojovali) pro několik fundamentalistických skupin, ale teď se připojují k Islámskému státu. Ačkoli bosenská vláda a další balkánské země loni přijaly zákony proti zahraničním bojovníkům, problém přetrvává s bojovníky, kteří se vracejí.“

islamsky stat

Dříve v květnu, bosenské speciální síly provedly razii v domech v malé vesnici poté, co místní média zveřejnila fotografie domů ověšené vlajkami Islámského státu. Na místě bylo zadrženo desítky lidí kvůli podezření, že bojovali v Sýrii. Policie zabavila propagandistický materiál používaný pro nábor zahraničních bojovníků a informace o zbraních a střelivu.

Gornja Maoca je izolovaná vesnice ležící v blízkosti města Brčko a je řízena muslimskými fundamentalisty, kteří jsou stoupenci Wahhabi větve islámu. Nicméně, než policie dorazila na místo, vlajky z domů zmizely.

V době, kdy dorazily síly „vlajky již na domech nevisely“, uvedla Kristina Jozic, mluvčí státní policie agentuře SIPA.

Podle bosenských zpravodajských důstojníků, 150 bosenských bojovníků se připojilo k militantům v Iráku a Sýrii a 50 radikalizovaných džihádistů se údajně vrátilo do Bosny. V roce 2014, 26 osob podezřelých z členství v džihádistických skupinách v Sýrii a Iráku, stejně jako podezřelých z rekrutování bojovníků v Bosně, bylo zatčeno po razii proti místním wahhábovcům. V roce 2012, srbští občané s vazbami na místí islamistické hnutí zahájili palbu na americkou ambasádu v Sarajevu.

Když se militanti vrátí domů ze Sýrie a Iráku na Balkán, přináší sebou svou ideologii do vesnic, které řídí Salafisté a Wahhabisté,“ uvedl Fodor.

Především ale tito militanti chtějí pokračovat ve své válce. A jak jste mohli vidět v maďarském Ásotthalomu, není pro ně obtížné dostat se do západní Evropy, pokud chtějí.“

Fodor dodal, že: „Imigrace z Balkánu by mohla vzrůst ve vztahu k politické krizi v Makedonii a obtížné hospodářské situaci v Kosovu, i když si myslím, že většina toků bude opět proudit především ze Středního východu a Afriky.“

 

SPU/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Balkán se stal centrem pro zahraniční bojovníky připojující se k Islámskému státu

  • Islám vznikl kolem roku 620 – 630 n.l., takže tam mají okolo 1415. Co po nich chcete?

  • V 90. letech mi jeden Bulhar řekl: „Evropa bude sjednocena pod vedením Bulharska a Srbska jako muslimské území“. Tehdy jsem se mu vysmál a nepřikládal jsem tomu váhu. Ale dnes, když USA svými válkami destabilizovaly islámské země i Evropu, se začínám bát. Nejdříve si sem přijmeme pátou kolonu – tzv. uprchlíky a pak už nebude kam utíkat. Pokud se Evropa neprobudí a nezačne ty uprchlíky rychle posílat zpět, je to konec tradiční křesťanské neb ateistické Evropy. Konec tolerance se blíží a vraždění ve jménu náboženství nás nemine.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*