Bakterie živící se plastem: Klíčové řešení problému znečištění na celém světě

Bakterie živící se plastem: Klíčové řešení problému znečištění na celém světě

Japonští vědci objevili mikroorganismus živící se plastem, což by mohlo být řešením alespoň části globální krize znečištění. Nicméně, je tu jeden háček- organismus musí být nejprve geneticky modifikován.

Polyethylentereftalát (PET) je světově nejčastěji používaným polymerem, a používá se k výrobě obalů a oblečení. Je také nejodolnější, což činí PET ekologickým problémem. Ročně se vyrobí přes 310.000.000 tun plastu, ale pouze 14 procent plastového odpadu se oddělí a recykluje, tvrdí vědci.

Až do nedávné doby existovaly jen nepatrné důkazy o organismech schopných rozkládat a konzumovat plast: druh houby objevené v roce 2012 a druh moučného červa tyto schopnosti částečně potvrdili. Nyní japonští vědci objevili bakterii, která je „schopna používat PET jako její hlavní energický a uhlíkový zdroj,“ stojí v článku v japonském časopise Science.

Nově objevená bakterie Ideonella sakaiensis 201-F6 rozpouští plast za pomocí dvou enzymů s cílem převést PET na k životnímu prostředí šetrnou Kyselinu tereftalovou a etylenglykol, tvrdí vědci. Jeden z vědců, mikrobiolog Kohei Oda, zdůraznil význam tohoto objevu.

„Byl jsem velmi překvapen těmito mikroorganismy, které rozkládají PET, protože zatím bylo obecně uváděno, že PET je biologicky nerozkladatelný plast,“ citoval vědce deník PBS.

Zatím není jasné, zda Ideonella sakaiensis může být použita k vyřešení celosvětového problému znečištění. I když se bakterie sama o sobě zdá být užitečná, není tak hladová. Profesor Uwe Bornscheuer z německého Ústavu biochemie ve městě Greifswald komentovat objev s tím, že rozklad plastu byl opravdu pomalý a trval šest týdnů.

„Když pochopíme základní principy, pak můžeme potenciálně zvýšit zatížení, aby byl proces lepší a rychlejší,“ uvedl Bornscheuer, kterého citoval portál Co.exist.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*