Babiš je o 200 miliard chytřejší než Kalousek

Babiš je o 200 miliard chytřejší než Kalousek

Babiš prohlásil, že v ČNB se bez užitku válí 350 miliard korun. Kalousek se z něj snažil udělat pitomce a tvrdil, že on do halíře využil všechny rezervy (rozhovor v sobotním Právu).

Nikdo mě nemůže podezírat, že bych stranil Babišovi, jehož jsem mnohokrát kritizoval. Ale teď má pravdu, nejméně v řádu 200 miliard korun. Česká národní banka musí samozřejmě mít rezervy, i ty devizové. Ale pozor, dodatečně vydaných 200 miliard na intervence proti koruně, do toho nelze počítat! Vysvětlím:

dusan streit

ČNB má neomezenou možnost emise korun. To platí za daného předpokladu, kdy opustila monetaristické principy řízení měnového agregátu (M1 až M5) a nahradila je cílováním inflace. Nelíbí se mi to, ale to je reálný stav a rozhodnutí nezávislé ČNB.

V takovém případě je ČNB omezena jen výší inflace, kterou „tiskem“ peněz vyvolá. Je to dvousečná zbraň a nebezpečná hračka, protože ekonomika i finanční trhy reagují se zpožděním. Stahování těchto peněz z oběhu je pak sakra drahé či dokonce nemožné. Podrobněji jsem o tom psal v článku: „ČNB se utrhla z řetězu. Stáhla s sebou i korunu“.

Je tedy realitou, že nejméně 200 miliarad nově emitovaných korun ČNB vydala, aby srazila kurs koruny a zvýšila inflaci. Ty peníze byly použity na nákup devíz. Samozřejmě, že byly umisťovány nejen do cizích měn, ale i do jiných investičních produktů (akcií, obligací, derivátů, apod.). Takže ČNB nakoupila zcela jistě i cizí dluhopisy.

A já se ptám spolu s Babišem: Proč ČNB nenakoupila české vládní dluhopisy? Navenek by se snížilo zadlužení České republiky a úroky by skončily v domácí, byť ve druhé kapse. Znovu opakuji, že na stav rezerv, které měla ČNB před intervencí, by to nemělo žádný vliv.

Samozřejmě, že to nejde do nekonečna, protože každá taková operace musí zákonitě v konečném důsledku být zaplacena inflací. Ale o to přece ČNB šlo! Takže v řádu oněch 200 miliard korun to prostě bylo možné.

Chtělo to jen lepší koordinaci vlády, zejména ministerstva financí, a ČNB. Když šlo o Evropskou unii, Kalousek to dokázal. Pamatujete, skoro přesně před dvěma lety ČNB neodolala Kalouskovu nátlaku a přes původní nesouhlas zaručila ve prospěch eura půjčku od MMF ve výši 38 miliard korun.

Tady ovšem nešlo o zájmy české, ale bruselské. Když jde o naši vlastní kapsu, Kalousek je najednou nechápavý. Prozradil tím na sebe nejen to, že je pro něj milejší kabát než vlastní košile, ale že odborně jej předčí i nováček Babiš.

Dušan Streit

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*