Autonomní sociální centrum Klinika

Autonomní sociální centrum Klinika

Autonomní sociální centrum Klinika je sociální a kulturní centrum v Praze na Žižkově. VZNIKLO KONCEM LISTOPADU 2014, TAK, ŽE JIŽ ROKY NEUŽÍVANÁ BUDOVA PLICNÍ AMBULANCE V JESENIOVĚ ULICI BYLA OBSAZENA NELEGÁLNĚ SQUATERY. Ti jsou od počátku podporováni lidmi, jako je Ivo Mathé, Havlův kamarád a svého času vedoucí prezidentské kanceláře, též působil v televizi, i jako generální ředitel; Arnošt Novák, je sociálně kulturní ekolog, což chápu jako že ekologickosociologicky třídí sluníčkáře od nesluníčkářů a to ještě kulturně. A anarchisticky.

Udělejte si obrázek sami o těch, kteří se o vše zde popsané zasloužili trestným činem vloupání: http://a2larm.cz/2015/10/patnact-let-od-protestu-proti-mmf-a-svetove-bance/

Demonstrace za autonomní sociální centrum v budově vybydlené plicní kliniky na pražském Žižkově se zúčastnilo několik stovek lidí (24. ledna 2015) Foto: František Vlček, MAFRA
Demonstrace za autonomní sociální centrum v budově vybydlené plicní kliniky na pražském Žižkově se zúčastnilo několik stovek lidí (24. ledna 2015) Foto: František Vlček, MAFRA

Mezi další osoby, jež vyjadřovali squoterům podporu byly například dříve neznámá „sociální pracovnice“ Anna Hausnerová a aktivistka a politoložka Tereza Virtová, jež 24. 1. 2015 v davu asi sta lidí křičely, že squatting je legitimní, no a pak s do toho vložilo město Praha. Pražský magistrát projekt podporoval, a bohudík už bývalý náměstek primátorky – zelenáč (to už mu nikdo neodpáře) Matěj Stropnický navrhl, aby si budovu pronajalo město (o jakoby lysohlávkových bludech a doopravdy puberťáckých kecech tohoto superodborníka v plenkách by se též dalo napsat pár dobrých článků, prostě to mají v rodině, komedianti, ani titul PhDr. mu chytrosti v Kristových letech nepřidal, hodně mi tím připomíná známou Kateřinu Jau-jau, nebo chcete-li Kateřinu biomasu).

Podporu tehdy naprosto nesmyslně přislíbil i ministr financí Andrej Babiš. A tak se z nájezdu squaterů, (tehdy z valné části feťáků a bezdomovců) na prázdný barák stalo autonomní sociální centrum – volně přeloženo, nemáš-li co dělat, běž dělat aktivistu nebo se prohlas za anarchistu. Budeš bojovat kdykoliv a za cokoliv. Láskou a pravdou, hlavně si to musíš ale nejdříve ukrást, protože slavná láska a pravda jde ruku v ruce s utrhni si pro sebe co můžeš, hlavně ze státního. (Tzv. tržní ekonomika po česku.) Z cizího totiž krev neteče.

Dojímavé bylo také vyprávění aktivistů, jak budovu uklidili, opravili, dali okolí do pořádku, posbírali použité jehly feťáků. Šlechetné. Jsem dojatá. Skoro mi ukápla slza. Je mi velice líto, ale jak můžu fandit zlodějům, kteří nelegálně obsadí cizí dům. V právním státě mají platit zákony. Pro všechny. Když aktivisté tvrdí, že mohou vyúčtovat každou korunu, kterou kdy získali, platí z nich i daně, energie, vodu, nájem? Nebo je za ně platím já, manžel, mí sousedi ze svých daní? Nebo nájem platit nemusí – a jestli ne, tak proč ne, já ho také musím platit!

Dojímá mě i naprosto zničené zázemí aktivistů zápalnou lahví 6. 2. 2016. Ježišmarjá, kecám. Vůbec mě to nezajímá a nedojímá. Ale aktivisté by se měli ptát sami sebe PROČ a KOMU jsou trnem v oku. Žádný stát nepodporuje anarchismus. A ten tu hraje obrovskou roli. Proč si pan Mathé, pan Arnošt Novák či pan Uhl nepozvou komunitu anarchistů k sobě domů. Tam si můžete povídat a povídat, jako jehovisti. Chtěla bych vidět jednoho z aktivistů tak za 20-30 let, jak bude svým dětem vykládat, že byli v tamté (myšleno dnešní) době perzekuováni a biti za svou pravdu, svobodu a lásku. To už tu bylo. A už tomu věří opravdu strašně málo lidí. Nic nového. Přiznají se dětem, že vlastně kradli?

Jak by se asi tvářila Anna Hausnerová nebo Tereza Virtová, kdyby si tak jely na 3 týdny dovolovat někde k moři a po třech týdnech se vrátily domů a tam už čekala horda ubytovaných dredařů, co se pak vyhlásí, že jsou jako aktivisté a co ony jim můžou.
Je to možná drzost, ale řeknu to naplno. Vždy, když se takto cíleně nahromadí různé existence, přináší to zkázu. Začnou se kout pikle, jako třeba charta 77, sametový listopad, ekonomičtí přeshraniční přeběhlíci…

Dokážu si představit, že část těchto lidí je velmi chytrá, vzdělaná, pracovitá a že v životě už něco dokázali, mají své rodiny, sny. Přesto je to nelegální zlodějina. A to jim už nikdo nikdy neodpáře, stejně tak, jako Topolánkem vyznamenaní Mašínové a jejich sadistické vraždy a brutální přepadení auta s penězi obyčejných dělníků, aby měli na pohodlný život na západě – to jim také nikdy nikdo rozumný nezapomene a leží na nich krvavý cejch.

Dnes jsme četli na netu článek, kde si aktivisté stěžují:
„Aktivisté budovu obsadili v prosinci 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt vypůjčit. „Celý rok jsme se snažili poctivě dodržovat smlouvu a ochotně jsme jednali. Teď má být unikátní projekt zrušen jen na základě zástupného argumentu. V takovém případě považujeme občanskou neposlušnost za legitimní,“ uvedl kolektiv v prohlášení v poslední den platnosti smlouvy.“

Zdroj http://www.novinky.cz/domaci/396559-aktiviste-maji-na-opusteni-kliniky-cas-do-14-hodin.html

Smlouva o „výpůjčce“ skončila aktivistům – ne, špatně, jsou to stále jen sqoteři, tak squoterům skončila smlouva o půlnoci.
Co jsou to vlastně sqoteři?

Squat je dle squaterů považován za opuštěný dům či jiný prostor, kde pak vegetují, aniž by je zajímalo, komu prostory patří, a tudíž se často dopouští různých trestních činů, jako např. neoprávněného užívání cizí věci, vloupání a podobně. Většina z nich se hlásí k anarchistům, aniž by měli opravdové znalosti o tom, co vlastně anarchie znamená.

Jedno vím jistě. Podle https://cs.wikipedia.org/wiki/Anarchismus, je jisté jen to, že se takhle vrátíme hezky zpět v letech a že anarchismus přinesl – zjednodušeně – světu punk, hard core, žebráky, máničky (hippies), a takové zrůdnosti, jako je třeba internetový Kanál Maryško, Čtvrtníčkovy výblitky, Kancelář Blaník a sto hoven – ach, promiňte Ztohoven. Fakt anarchisti jako ulití – nebo spíš jen nevychovaní a primitivní jedinci?

Je to asi obehraná písnička, ale všechny zloděje, vrahy, ale i sqotery, lidi jako kluci Stropničtí, TeleVeronika, Čtvrtníček a asi ještě 99% politiků a kavárenských povalečů nahnala do ohrady, nasypala doprostřed obrovskou haldu žulových kvádrů, každé osobě bych dala takové malinké kladívko, jako jsem koupila vnoučkovi na zatloukání hřebíčků. No a každý ze zavřených v ohradě, by z těch kvádrů musel udělat takové ty krásné malé kamínky, co si zahrádkáři dávají kolem kytiček jako chodníček. Ony by je ty roupy přestaly. Když si představím takového Kalouska, možná by udělal rekord jako horníci za Mamuly.

Řešení s Klinikou je rovněž snadné. Lidem chybí práce a smysluplná činnost. Co takhle vzít na sebe oranžovou vestu a makat povinně i po práci na zvelebení Prahy. Není boha, aby zase špinavá matička Praha nezazářila čistotou.
A co s budovou? Původně ji chtěli ti policajti, co hlídají policajty, tak ať si ji vezmou nebo ať tam udělají něco užitečného – hospic, domov důchodců, školku… Těch je stále málo.                   

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*