Australská policie zadržela džihádistického sympatizanta, který plánoval v Melbourne silvestrovský útok

Australská policie zadržela džihádistického sympatizanta, který plánoval v Melbourne silvestrovský útok

20letý australský občan byl zatčen za plánování střeleckého běsnění na Melbournském centrálním náměstí v době, kdy bude naplněno novoročními hosty. Policie tvrdí, že byl inspirován džihádistickými teroristy a je spojován s místní „extremistickou komunitou“.

Muž byl zatčen během zvláštní operace provedené policií, která se uskutečnila v pondělí v 15:00 místního času ve čtvrti Werribee, přibližně 32 kilometrů jihozápadně od Melbourne, kde žil se svými rodiči ze Somálska.

Podezřelý, který byl narozen a vychován v Austrálii, byl předán policií protiteroristickému týmu k výslechu.

„On byl zapojený do přípravy teroristického útoku a také shromažďoval materiály a dokumenty na usnadnění teroristického činu,“ řekl zástupce komisaře Shane Patton médiím, když hovořil o podstatě obvinění.

„Můžeme již říci, že měl v úmyslu použít střelnou zbraň, aby postřílel tolik lidí, kolik to bude možné na Silvestra na náměstí Federation Square,“ uvedl Patton.Za tímto účelem se údajně pokusil nelegálně získat automatickou střelnou zbraň a plánoval, že bude následovat příručky Al-Kájdy, jak provést teroristický útok, citoval Pattona deník Age reports.

Když si chtěl koupit zbraň, byl zachycen policií.

K masakru mělo dojít na náměstí Federation Square v centru Melbourne, které je dne 31. prosince zpravidla zaplaveno desítkami tisíc lidí, kteří slaví příchod nového roku.

Podezřelý údajně čerpal inspiraci z teroristických útoků jiných islámských fanatiků na celém světě, přičemž policie uvedla, že tento muž „byl obzvláště energický“, když tyto útoky plánoval.

Popisujíc možné důsledky překaženého útoku jako „katastrofální“, Patton poznamenal, že muž zřejmě nemá žádné komplice a policie věří, že existuje akutní hrozba pro komunitu.

Patton odhalil, že policie muže sledovala „po velmi dlouhou dobu“ před razií, asi rok. Policie také prohledala domov jeho rodiny ve Werribee, zatímco asi tucet policistů provedlo razii v počítačovém obchodě, kde muž pracoval několik hodin denně, aby získal pracovní zkušenosti.

Majitel obchodu popisoval mladíka jako „velmi klidného chlapce“, s jehož otcem se setkal v místní mešitě.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Global Look Press)
Loading...

Podobné články

Komentář “Australská policie zadržela džihádistického sympatizanta, který plánoval v Melbourne silvestrovský útok

  • · Edit

    Zastřelit za úsvitu v chlívě s prasaty a naházet do hrobu vepřové vnitřnosti.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*