Austrálie chce prosadit, aby fotografie na Facebooku mohly být použity v národní sledovací databázi

Austrálie chce prosadit, aby fotografie na Facebooku mohly být použity v národní sledovací databázi

Fotografie z webových stránek sociálních médií, jako je Facebook by mohly být použity v australské protiteroristické databázi. Kritici se obávají, že má systém nedostatek „transparentnosti“, ale nová legislativa může i tak vstoupit v platnost, aniž by byla schválena parlamentem.

Vysoce postavení úředníci z úřadu generálního prokurátora potvrdili, že fotografie ze sociálních sítí by mohly být použity v systému, který je znám jako “the capability“, napsal deník Guardian.

Australský ministr spravedlnosti, Michael Keenan, minulý měsíc oznámil, že vláda utratí 13.300.000 $, k vytvoření databáze (The National Facial Biometric Matching Capability), která by ukládala statické snímky, které by policisté mohli použít ke sledování teroristů.

spy kamera

Obecně se věřilo, že fotografie by pocházely z oficiálních dokumentů, jako jsou řidičské průkazy, pasy nebo fotografií pořízených bezpečnostními kamerami. Vláda tvrdí, že je tato technologie nezbytná, jelikož je lidská tvář stejně jedinečná, jako jsou otisky prstů.

„Udržuje to Australany v bezpečí tím, že to ochrání jejich identitu, a umožňuje to našim donucovacím orgánům přesně a efektivně identifikovat osobu, kterou hledáme,“ uvádí server ABC.

Nicméně, nyní je zřejmé, že databáze bude moci vytáhnout fotografie ze sociálních sítí, jako je Facebook a Instagram.

Senátor za Zelené, Scott Ludlam, který tento krok kritizuje, se zeptal: „Existuje nějaký zákon, který zabrání systému používat fotografie z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou stránky sociálních médií?“

Andrew Rice, náměstek ministra úřadu generálního prokurátora odpověděl: „Je možné, že by statické obrázky z tohoto druhu prostředí, mohly být vloženy do systému. To bude volbou pro uživatele systému,“ uvedl deník Guardian.

Tato legislativa, která nebude muset projít parlamentem, má vstoupit v platnost v roce 2016. Keenan uvádí, že chtějí, aby systém přidělil tváře podezřelým z terorismu, vrahům a zločincům, kteří používají více identit.

Nicméně není jasné, pro jaký druh zločinu bude databáze použita. Zastánci soukromí tvrdí, že by lidem mělo být přinejmenším oznámeno, že je jejich tvář skenována, což může být provedeno na dálku, aniž by dotyčná osoba cokoliv věděla.

„Jedná se o úplně jinou děsivou ligu, jedná se o úplně jinou invazivní ligu, a skutečnost, že kolem toho neproběhla žádná diskuze, je opravdu znepokojující,“ uvedl analytik na kybernetickou bezpečnost Patrik Gray, podle serveru ABC.

Software pracuje tak, že najde jedinečné rysy obličeje dané osoby, což je známo jako face print. Poté software nahraje různé atributy v rámci očí a nosu a porovná je s fotografiemi umístěnými v databázi.

Databáze bude obsahovat kolem 100 miliónů fotografií neboli čtyři fotografie na každého Australana.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*