Assange: NSA zachycuje 98% jihoamerických komunikací

Assange: NSA zachycuje 98% jihoamerických komunikací

Americká agentura pro národní bezpečnost (NSA) odposlouchává prakticky veškerou komunikaci jihoamerických zemí, uvedl zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

„Devadesát osm procent latinskoamerických komunikací zachycuje NSA při průchodu Spojenými státy do celého světa,“ řekl Assange v rozhovoru pro čilský deník El Mostrador.

Pokud jde o giganty, jako je Facebook a Google, tak ty musí s americkými bezpečnostními službami spolupracovat, vysvětlil. Assange strávil poslední tři roky na ekvádorském velvyslanectví v Londýně pod hrozbou vydání do Švédska k výslechu kvůli obvinění z údajného sexuálního napadení.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange

„Tito giganti jsou fyzicky ve Spojených státech, a tedy podléhají pod americkou pravomoc a pod donucovací zákony používané k vynucení poskytování informací, které jsou shromážďované,“ uvedl Assange.

Existuje nedostatek finanční motivace ze strany IT gigantů, jak zastavit sběr soukromých dat, poznamenal Assange.

„Google a Facebook podnikají jako jakási špionážní agentura. Je to jejich obchodní model. Shromažďovat všechny informace, které můžete od tolika lidí na celém světě, kolik je možné, za pomocí bezplatných služeb,“ řekl Assange v telefonickém rozhovoru z ekvádorského velvyslanectví v Londýně. „Dělají dokumentaci na každou osobu v souvislosti s jejich zájmy, aby byly osoby předvídatelnější, a prodávají tyto profily inzerentům. To je byznys.“

O víkendu, server WikiLeaks publikoval další sérii tajných dokumentů. Tyto dokumenty se zaměřují na americký odposlech mobilních telefonů a dalších komunikací 29 brazilských představitelů a hospodářských činitelů, vřetně prezidentky Dilmah Roussefové.

Informace o odposleších brazilské prezidentky ze strany NSA se poprvé objevily v roce 2013.

„Co se stalo v Latinské Americe za posledních 10 let je důležité nejen pro jejich obyvatele, ale i pro zbytek světa,“ uvedl Assange. „Jsou zde pozitivní a negativní příklady, ale nezávislost Latinské Ameriky na Spojených státech je nepopiratelná,“ dodal Assange.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*