Assad: Turecko je jediným „záchranným lanem“ pro islámský stát

Assad: Turecko je jediným „záchranným lanem“ pro islámský stát

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že Turecko slouží jako jediné „záchranné lano“ pro teroristy islámského státu a odsoudil Ankaru za její zapojení do nezákonných obchodů s ropou s teroristickou skupinou.

„Jediným záchranným lanem pro islámský stát (Daesh) je Turecko. Tyto nákladní automobily převáží ropu ze Sýrie do Turecka, a Turecko tuto levnou ropu prodává zbytku světa,“ uvedl Asad v rozhovoru se španělskou tiskovou agenturou EFE.

Syrský prezident odsoudil Turecko za jeho opakované popírání ropného obchodu s Daesh, slovy: „Většina syrské ropy je v její severní části. Pokud by ji chtěli exportovat do Iráku, tak nemohou, protože každá strana v Iráku proti Daesh bojuje. V Sýrii je to stejné.“

„Nemyslím si, že má někdo nějaké pochybnosti o této nezpochybnitelné realitě,“ uvedl Asad a dodal, že série obrázků a videí zveřejněných Ruskem také potvrzují přesun ropných tankerů z oblastí v Sýrii pod kontrolou Daesh do Turecka.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP
Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP

Rusko již několikrát obvinilo Turecko z nákupu nelegální ropy od islámského státu. Ruská vojenská letadla, která jsou používána v letecké kampani proti teroristickým skupinám v Sýrii, opakovaně cílila na vozidla používaná Daesh k pašování ropy.

Turecko obchod s ropou s Daesh odmítlo a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že pokud se obvinění potvrdí jako pravdivá, tak odstoupí.

Asad dále udeřil na Turecko, spolu se Saúdskou Arábii a Katarem, za poskytování „přímé podpory“ teroristům Daesh, a uvedl, že takové teroristické skupiny by nikdy nebyly schopny tak dalece rozšířit svou násilnou kampaň v Sýrii, pokud by to nebylo za podpory těchto tří států.

V komentáři k probíhajícímu mezinárodnímu úsilí zaměřenému na dosažení politického řešení syrské krize, Asad uvedl, že mítinky, jako ty, které byly nedávno uspořádány v rakouském hlavním městě, budou úspěšné jen tehdy, pokud se teroristé oddělí od skutečné opozice v Sýrii.

Ve Vídni se kvůli syrské krizi konaly dvě konference v říjnu a listopadu. OSN uvedlo, že třetí kolo se bude pravděpodobně konat v New Yorku 18. prosince.

Nicméně, všechny strany se na konferencích nebyly schopny dohodnout v řadě otázek, včetně seznamů syrské opozice a skupin, které by měly být označeny za teroristy.

Krize v Sýrii, která začala v březnu 2011, si dosud vyžádala životy více než 250.000 lidí a vysídlila téměř polovinu obyvatel země.

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Assad: Turecko je jediným „záchranným lanem“ pro islámský stát

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*