Asadovy zbraně můžeme likvidovat my, říká Picek

Asadovy zbraně můžeme likvidovat my, říká Picek

picek

Praha – Jestliže Spojené státy, Rusko a Sýrie dospějí k dohodě o převzetí kontroly nad chemickými zbraněmi syrské armády a jejich postupné likvidaci, mohla by se na tom podílet i liberecká armádní protichemická jednotka, která je součástí sil rychlé reakce NATO.

V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz to připustil ministr obrany v demisi Vlastimil Picek.

Avšak s následující podmínkou: Severoatlantická aliance o to musí Česko požádat a souhlasit musí s touto akcí, která má šanci zbavit Blízký východ hrozby chemických zbraní, i český parlament. „Nikdo nás ovšem zatím nepožádal, takže se bavíme jen v rovině teoretických úvah,“ říká ministr Vlastimil Picek.

V rozhovoru poodkryl i zajímavé detaily z jednání o prodloužení pronájmu stíhaček Gripen a reagoval na spekulace o své „politické kariéře“.

Aktuálně.cz: Nejdříve k vyslání českých chemiků do Sýrie. Nepopřete fakt, že liberecká protichemická jednotka je k účasti na podobných akcích cvičena.

To nepopírám. V tomhle směru patří k absolutní špičce. Jinak by ani nemohla být v silách rychlé reakce NATO. Jen nechci předjímat, protože se rozuzlením tohoto velmi složitého syrského konfliktu zabývá především mezinárodní společenství a Česká republika při tom nehraje žádnou roli. Nikdo nás navíc zatím nepožádal, abychom byli při řešení syrského konfliktu jakkoliv nápomocni. Získání případné kontroly nad chemickými zbraněmi Sýrie není kromě toho dosud zastřešeno žádnou mezinárodní organizací, natož OSN, Unií či Severoatlantickou aliancí. Minulý týden jsem byl sice na zasedání ministrů obrany Unie, kde francouzský kolega přednesl jisté svoje domněnky… avšak představitelé všech unijních států se k tomuto problému vyjádřili víc než opatrně.

Česká republika mimochodem odsoudila použití chemických zbraní jakoukoliv stranou. Dál proto prosazujeme jednání za kulatým stolem a řešení syrského konfliktu diplomatickou cestou. Ponechávám tedy vašim úvahám či spekulacím, zda můžeme být v Sýrii něco platní, či ne. Vaší zvědavosti ale rozumím.

O Sýrii

Zpráva týmu OSN o plynu v Sýrii nepřímo ukáže na Asada»
Rusko předalo USA plán na kontrolu chemických zbraní»
Devět katastrof, které hrozí při útoku na Sýrii»

A.cz: Česko by se tak snad ale mohlo podílet na vyřešení hrozícího konfliktu – to je snad hodně dobrý důvod chemiky do Sýrie vyslat, pokud k tomu budeme vyzváni, ne?

To je pravda. Dá se to tak říct. Pro nasazení aliančních jednotek sil rychlé reakce existují jasná pravidla – jmenoval jsem jen ta podstatná – a ta by musela být bezpodmínečně dodržena. Na druhé straně liberecká protichemická jednotka je jako špičková jednotka Alianci k dispozici. Jedinečnou schopnost podílet se na likvidaci chemických zbraní či ochraně proti nim Česká republika má.

 

 

zdroj a celý článek : http://aktualne.centrum.cz

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*