Asad:Likvidace chemických zbraní bude stát miliardu dolarů a zabere rok

Asad:Likvidace chemických zbraní bude stát miliardu dolarů a zabere rok

2

Washington 19.září
Syrský prezident Bašár Asad tvrdí,že likvidace chemických zbraní v Sýrii v souladu s rusko-americkou dohodou uzavřenou minulý víkend v Ženevě bude stát miliardu dolarů.
V rozhovoru pro televizi Fox News Asad uvedl,že jeho vláda je ochotná,zbavit se arzenálu chemických zbraní,ale podotkl,že celý proces bude trvat asi rok.

„Myslím,že je to technicky velmi komplikovaná situace a vyžádá si velmi,velmi mnoho financí.Někteří odhadují,že na syrské zásoby bude třeba vynaložit asi miliardu dolarů,“řekl.

Na otázku,jestli by byl ochotný odevzdat chemické zbraně americké vládě odpověděl :Jak sem řekl,bude na to třeba spousty peněz.Nejméně miliardu dolarů.Je to velmi škodlivé pro životní prostředí.V případě,že je americká administrativa připravena zaplatit tuto sumu a převzít zodpovědnost za převoz toxických látek do Spojených států,tak proč to neudělají?

Asad znovu odmítl,že by jeho vláda nesla odpovědnost za chemický útok na damašském předměstí Ghuta 21.srpna,kvůli kterému Sýrii hrozila americká reakce v podobě cílených vojenských úderů.
Prohlásil,že v době útoků jeho armáda v oblasti postupovala a neměla potřebu použít rakety s náplní nervového plynu sarin,jak tvrdí USA.

„Ten příběh ani nedrží pohromadě.Neodpovídá pravdě.Takže:ne,my jsme to neudělali.Skrátka v Ghutě jsme nepoužili žádné chemické zbraně“zdůraznil Asad,který rozhovor pro Fox News poskytl v angličtině.

Asad upozornil,že nikdo neprověřil důvěryhodnost videozáznamů a fotografií údajných obětí.
Inspektoři OSN v pondělí ve své dlouho očekávané zprávě potvrdili použití sarinu při útoku v Ghutě,přitom ale neuvedli,která strana vojenského konfliktu ho do boje nasadila.
Spojené státy,Británie i Francie jsou přesvědčeni,že za útok je zodpovědná Asadova armáda,ale samotná Syrie a její spojenec Rusko tvrdí,že šlo o provokaci povstalců.

Asad pro Fox povrdil,že syrské vedení odevzdalo Moskvě nové věcné důkazy o použití chemických zbraní ozbrojenou opozicí,jak o tom ve středu informoval náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Riabkov.

Asad taky konstatoval,že opoziční síly,mezi kterými jsou i extremističtí džihádisté,se k sarinu mohli dostat velmi lehce.“Nazývají jej i kuchyňský plyn.Víte proč?Nebo si jej kdokoliv může vyrobit i doma,“vysvětlil.
Dodal,že kromě toho si je třeba uvědomit,že rebely podporují cizí vlády a každá z nich,když chce,může takovou látku mít.

Ruská diplomacie tvrdí,že zpráva inspektorů OSN je neúplná a je třeba ji doplnit po získání nových fakt a důkazů.
K tomuto názoru se v rozhovoru pro Fox News přidal i Asad,když prohlásil,že je příliž brzy na formulování definitivních závěrů o zprávě OSN.
„Podívejme se na to.Musíme to prodiskutovat,než se vyjádříme,jestli souhlasíme,nebo ne,bylo to teprve včera večer,“vysvětlil Asad

Asad Obamovi vzkázal,aby poslouchal svůj národ a držel se svého zdravého rozumu.

Na otázku,zda má nějaký vzkaz pro amerického prezidenta Baracka Obamu,Asad reagoval:
„Poslouchejte svůj národ.Držte se zdravého rozumu.To stačí.“
Agentura Reuters v této souvislosti napsala,že Asad zřejmě narážel na nedávné průzkumy veřejného mínění v USA,který jasně ukazuje,že američani jsou proti jakémukoliv úderu na Syrii ze strany USA.

Asad v rozhovoru obvinil Spojené státy,že brání uspořádání mírové konference o Sýrii,známe jako Ženeva-2,na které by měli spolu jednat zástupci syrské vlády a opozice.
„My jsme podporovali ženevský proces od samého začátku,kdy do Syrie přicestovali komisaři OSN,“tvrdí Asad.
V rozhovoru Asad konstatoval,že v Sýrii nejde o občanskou válku,ale o válku nového typu,kdy jeho jednotky čelí povstalcům,z kterých jsou 80-90 procent teroristi z al-Káidy.
Dle jeho tvrzení vládní jednotky přišli v bojích o asi 15.000 mužů.Dalšími obětmi jsou desetitisíce řadových Syřanů,kteří zahynuli většinou při teroristických útocích a sebevražedných atentátech,upřesnil Asad.
Pokud jde o Asadovu budoucnost,v rozhovoru pro americkou televizní stanici uvedl,že se ještě nerozhodl,zdali bude kandidovat v nejbližších prezidentských volbách na příští rok,když mu vyprší mandát.Je příliž brzy o tom teď hovořit.Rozhodnu se před volbami,řekl.

Na interview s Asadem se podílel bývalý člen americké sněmovny reprezentantů Dennis Kucinich,liberální demokrat,který byl kongresmanem v osmi volebních obdobích a který je v současnosti jedním z komentátorů Fox News.
Jeho partnerem byl kolega z televize,zpravodajce Greg Palkot.
Kucinich navštívil Asada dvakrát:naposledy v červnu 2011,když v Sýrii vypuklo povstání proti vládnoucímu režimu.
Syrská média tehdy citovala Kucinichův výrok,že Syřané mají Asada velmi rádi.Samotný kongresman tvrdil,že jeho slova byla špatně pochopena.

překlad : svobodnenoviny.eu

zdroj : hlavnespravy.sk

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*