Asad: Turecká armáda v současné době bojuje v Sýrii

Asad: Turecká armáda v současné době bojuje v Sýrii

Armáda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v současné době bojuje v Sýrii, ale naše země je připravena reagovat na tuto agresi, uvedl syrský prezident Bašár Asad v exkluzivním rozhovoru s agenturou Sputnik.

Turecko, stejně jako Saúdská Arábie, již „překročili všechny možné červené čáry asi již v prvních týdnech syrské války,“ uvedl Asad.

„V současné době, válka proti Erdoganovi a proti Saúdské Arábii je válka proti teroristům. Turecká armáda, která není ani turecká, ale je to Erdoganova armáda, v současné době bojuje v Sýrii,“ dodal Asad.

Vše, co Ankara a Rijád „udělali od samého počátku, lze považovat za agresi. Agresivita v politickém a vojenském smyslu- poskytování zbraní teroristům- nebo přímá agrese s použitím dělostřelectva a dalších vojenských akcí,“ zdůraznil syrský prezident.

Erdogan přímo podporuje teroristy a „umožňuje jim přesun na turecké území, kde provádí manévry s tanky,“ uvedl Asad.

„To se týká nejen jednotlivců, Erdogan financuje teroristy prostřednictvím Saúdské Arábie a Kataru a samozřejmě prostřednictvím samotného Turecka,“ uvedl Asad.

Podle Asada, jeho turecký protějšek „obchoduje s ropou, kterou ukradl islámský stát a zároveň provádí dělostřelecké útoky proti syrské armádě- když se pohybuje v jejich blízkosti- s cílem pomáhat teroristům.“

Úspěšné útoky proti teroristům v zemi povedou k neúspěchu politiky, kterou prosazuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogana, dodal Asad.

Jsou to teroristé a když útočíme na teroristy v Sýrii, tak to povede k přímé porážce Erdogana,“ uvedl Asad.

Nicméně, Asad zdůraznil, že neexistuje žádný spor mezi národy Sýrie a Turecka.

Vztahy mezi oběma zeměmi budou „dobré“, pokud se Erdogan přestane vměšovat do záležitostí Sýrie, vysvětlil syrský prezident.

Během rozhovoru, Asad rovněž vyjádřil připravenost vyhlásit předčasné prezidentské volby v Sýrii v případě, pokud tak bude chtít syrský lid.

„To záleží na postoji syrského lidu, na tom, zda existuje vůle uspořádat předčasné prezidentské volby. Je-li taková vůle, tak to pro mne není problém. Je přirozené reagovat na vůli lidu a nikoliv na vůli některých opozičních sil,“ uvedl syrský prezident.

„Prezident nemůže fungovat bez podpory lidu,“ dodal syrský vůdce.

V případě, že by se konaly volby, každý syrský občan, který opustil zemi kvůli válce, by měl mít možnost účastnit se hlasování, uvedl Asad.

„Tento problém se týká každého syrského občana, protože každý občan hlasuje pro prezidenta,“ zdůraznil Asad.

Asad také připomněl svou nečekanou návštěvu Moskvy na podzim minulého roku, která se uskutečnila za méně než dva týdny poté, co Rusko zahájilo svou bombardovací kampaň proti teroristům v Sýrii dne 30. září 2015.

„Tato návštěva byla uskutečněna za zvláštních okolností,“ uvedl a dodal, že během jeho setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem nebyly podepsány žádné dokumenty.

Jednání v ruském hlavním městě se točilo převážně kolem dvou otázek: „ Za prvé, vojenská operace, která začala v té době a byla potřeba k zasazení rány terorismu. Za druhé, jsme se zaměřili na to, jak bychom mohli použít vojenskou operaci k podpoře politického procesu,“ řekl syrský prezident agentuře Sputnik.

 

(Sputnik/ Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*