Asad nabídl amnestii pro všechny bojovníky opozičních skupin

Asad nabídl amnestii pro všechny bojovníky opozičních skupin

Syrský prezident Bašár Asad nabídl amnestii a možnost vrátit se ke klidnému životu bojovníkům opozičních skupin. Syrský prezident učinil toto prohlášení v rozhovoru s německou stanicí ARD, informovala tisková agentura TASS.

„Složte zbraně, pokud se chcete zapojit do politického procesu,“ uvedl Asad.

„Nejdůležitější věcí z hlediska zákonů a ústavy, z pohledu syrského obyvatelstva a zásad platných v každém státě je, že občané nemají právo nosit útočné pušky a mířit zbraněmi na ostatní lidi. To je vše, co požadujeme,“ prohlásil syrský prezident. „Jak již bylo řečeno, bude jim udělena neomezená amnestie,“ uvedl Asad.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP
Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP

Asad nazval příměří ustavené dne 27. února jako „záblesk naděje.“

„Teroristé již v první hodině příměří porušili, ale syrská armáda se odmítla pomstít s cílem udržet šance na zachování mírové dohody. To můžeme z naší strany učinit, ale vše má své meze,“ uvedl syrský vůdce.

Příměří v Sýrii vynuceno minulý týden Moskvou a Washingtonem vstoupilo v platnost o půlnoci místního času dne 27. února. Hodinu před tím, než příměří vstoupilo v platnost, Rada Bezpečnosti OSN přijala rezoluci na podporu ukončení války. Dokument vypracovaný Ruskem a Spojenými státy podpořilo všech 15 členských států Rady bezpečnosti OSN.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že 97 ozbrojených skupin s příměřím souhlasily. Příměří má být aplikováno pro všechny strany syrského konfliktu, ale pro Daeš (arabská zkratka pro islámský stát) a Frontu an-Nusrá, nebo jiné teroristické organizace určené Radou bezpečnosti OSN příměří neplatí a nálety budou proti nim pokračovat.

V návaznosti na společné prohlášení ze strany ruských a amerických představitelů vydané dne 22. února, bylo zřízeno speciální Centrum pro usmíření válčících stran na ruské letecké základně Hmeimim v syrském městě Latakia. V současné době v Centru působí 61 ruských důstojníků.

Centrum si klade za cíl pomáhat ozbrojeným seskupením v Sýrii, uzavírat dohody o příměří, udržovat režim příměří, kontrolovat jeho dodržování a organizovat dodávky humanitární pomoci pro civilisty.

Podobné články

Macron je služebník zla

Macron je služebník zla

Jestli je jím vědomě, nebo to ještě neví, nevím ani já. Každopádně, namísto aby se…

2 Komentáře “Asad nabídl amnestii pro všechny bojovníky opozičních skupin

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*