Asad nabídl amnestii pro všechny bojovníky opozičních skupin

Asad nabídl amnestii pro všechny bojovníky opozičních skupin

Syrský prezident Bašár Asad nabídl amnestii a možnost vrátit se ke klidnému životu bojovníkům opozičních skupin. Syrský prezident učinil toto prohlášení v rozhovoru s německou stanicí ARD, informovala tisková agentura TASS.

„Složte zbraně, pokud se chcete zapojit do politického procesu,“ uvedl Asad.

„Nejdůležitější věcí z hlediska zákonů a ústavy, z pohledu syrského obyvatelstva a zásad platných v každém státě je, že občané nemají právo nosit útočné pušky a mířit zbraněmi na ostatní lidi. To je vše, co požadujeme,“ prohlásil syrský prezident. „Jak již bylo řečeno, bude jim udělena neomezená amnestie,“ uvedl Asad.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP
Syrský prezident Bašár Asad Foto: AP

Asad nazval příměří ustavené dne 27. února jako „záblesk naděje.“

„Teroristé již v první hodině příměří porušili, ale syrská armáda se odmítla pomstít s cílem udržet šance na zachování mírové dohody. To můžeme z naší strany učinit, ale vše má své meze,“ uvedl syrský vůdce.

Příměří v Sýrii vynuceno minulý týden Moskvou a Washingtonem vstoupilo v platnost o půlnoci místního času dne 27. února. Hodinu před tím, než příměří vstoupilo v platnost, Rada Bezpečnosti OSN přijala rezoluci na podporu ukončení války. Dokument vypracovaný Ruskem a Spojenými státy podpořilo všech 15 členských států Rady bezpečnosti OSN.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že 97 ozbrojených skupin s příměřím souhlasily. Příměří má být aplikováno pro všechny strany syrského konfliktu, ale pro Daeš (arabská zkratka pro islámský stát) a Frontu an-Nusrá, nebo jiné teroristické organizace určené Radou bezpečnosti OSN příměří neplatí a nálety budou proti nim pokračovat.

V návaznosti na společné prohlášení ze strany ruských a amerických představitelů vydané dne 22. února, bylo zřízeno speciální Centrum pro usmíření válčících stran na ruské letecké základně Hmeimim v syrském městě Latakia. V současné době v Centru působí 61 ruských důstojníků.

Centrum si klade za cíl pomáhat ozbrojeným seskupením v Sýrii, uzavírat dohody o příměří, udržovat režim příměří, kontrolovat jeho dodržování a organizovat dodávky humanitární pomoci pro civilisty.

Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Asad nabídl amnestii pro všechny bojovníky opozičních skupin

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*