„Arrivederci, Merkelová“: Salvini hovoří o volbách v Bavorsku, protiruských sankcích a evropské politice

„Arrivederci, Merkelová“: Salvini hovoří o volbách v Bavorsku, protiruských sankcích a evropské politice

Místopředseda italské vlády Matteo Salvini navštívil Moskvu, aby se zúčastnil akce, kterou pořádala Confindustria Russia, asociace zastupující a podporující italské společnosti působící v Rusku.  

Na konferenci s názvem „Rusko-Itálie: výzvy a perspektivy hospodářské, průmyslové a obchodní spolupráce“ Salvini kritizoval protiruské sankce a zároveň komentoval pro rádio Sputnik výsledky nedávných voleb v Bavorsku, kde hlavní spojenci Angely Merkelové utrpěli historickou porážku.Bavorské volby: „Arrivederci, Merkelová“

Kanál Sputnik Germany osobně hovořil se Salvinim a získal jeho názor na nedávné volby v Bavorsku, kde křesťanská sociální unie (CSU) – jeden z partnerů Merkelové ve vládnoucí koalici – obdržela jen asi 37% hlasů. Pro stranu, která byla zvyklá mít absolutní většinu v Bavorském zemském sněmu (bavorský parlament) byl tento výsledek považován za porážku: naposledy měla strana tak malou podporu v roce 1950. Kromě toho bude mít parlament poprvé v historii ve svých řadách zástupce strany Alternativa pro Německo.

Salvini, když odpovídal na otázku, zda porážka CSU v Bavorsku je výjimečný stav, nebo nový trend v německé politice a na jeho komentář „Arrivederci, Merkelová“, uvedl, že to není „žádná náhoda“.

„Téměř všechny strany v evropských zemích, které už vládly po desetiletí, zažívají vlny porážek. To se stalo nejen v Německu, ale také například ve Francii. Ti, kteří jsou označováni jako „populisté“, aktivně upevňují své pozice. Musíme vytvořit novou Evropu, Evropu, která zaručí rozvoj ekonomiky, skutečnou svobodu a bezpečnost, „řekl kanálu Sputnik.

Na téma protiruských sankcí:   

Dalším tématem vzneseným během setkání byly vztahy s Ruskem. „Současná situace je absurdní. Existují publikace, které píší, že „Salvini jede do Ruska, protože mu bylo za to zaplaceno. „To je nesmysl. Přijel jsem kvůli kulturní a historické blízkosti našich národů,“ řekl italský ministr na začátku svého projevu. „Přijel jsem do Ruska, protože se tu cítím jako doma, na rozdíl od mnoha zemí EU.“

Vzhledem k tomu, že se konference zaměřovala na výzvy a vyhlídky hospodářských, průmyslových a obchodních vztahů mezi Ruskem a Itálií, jedním z témat, které Salvini zmínil, byla možnost zrušení sankcí vůči Rusku.

„Evropa by měla myslet konstruktivně. Itálie přišla kvůli této sankční válce o 20 miliard eur. Čekáme na signál ochoty zapojit se do dialogu, ale mám dojem, že vedoucí představitelé EU chtějí pokračovat cestou sankcí. Jsem naprosto nespokojený. Sankce nemají smysl. Z mého hlediska udělám všechno, co budu moci, abych přispěl ke zrušení sankcí vůči Rusku,“ slíbil Salvini.

„Pokud evropské orgány podají návrh na prodloužení sankcí, Itálie bude reagovat absolutním zamítnutím,“ uvedl.

Místopředseda vlády dále řekl svůj názor ohledně konfliktu mezi ruskými a ukrajinskými pravoslavnými církvemi. „My (EU) jsme investovali v posledních letech na Ukrajinu 15 miliard eur. Byl jsem zděšený, když jsem četl, že mezi Ruskem a Ukrajinou může dojít k náboženské válce, ruskou církví a ukrajinskou církví. Náboženské války nikdy pro nikoho neudělaly nic dobrého. Z historie víme, že když političtí vůdci zasahovali do náboženských záležitostí, nic dobrého z toho nikdy nevzešlo,“ uvedl Salvini a poznamenal, že italským sdělovacím prostředkům se nepodařilo dostatečně pokrýt konflikt nad ukrajinskou autokefalií.

„Pro některé, pokud spolupracujete s Ruskem – jste téměř zločinec. Nedávno jsme viděli nějaké imaginární příběhy o špionech, kteří otrávili další bývalé špiony. To všechno zní zcela nepřesvědčivě,“ dodal Salvini.

Zatímco návštěva Mattea Salviniho v Rusku byla v Itálii viděna pozitivně, návštěvou federálního premiéra Manuela Schwesiga z Mecklenburg-Vorpommernu (Německo) v Moskvě na pozvání rusko-německého fóra se podařilo v německém tisku vyvolat kontroverzi .

Stálý zástupce Ruska v NATO a bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Alexandr Gruško řekl kanálu Sputnik, že by bylo „bláznivé“ nepřiznat, že Rusko a zbytek Evropy mají historické a kulturní pozadí a že by to mělo být použito ke zlepšení politických, ekonomických a kulturních vztahů. „Cílem těchto setkání je podpořit bilaterální spolupráci a přejít na optimální formu hospodářské spolupráce, takže prostě nerozumím lidem, kteří mají tendenci se proti tomu stavět,“ řekl kanálu Sputnik Germany.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*