Arménský premiér prohlásil, že Evropa by měla „očekávat Turecko u Vídně“

Arménský premiér prohlásil, že Evropa by měla „očekávat Turecko u Vídně“

Arménský premiér Nikol Pašinjan prohlásil, že v případě nesprávného posouzení geopolitického významu situace v Náhorním Karabachu by Evropa měla „očekávat Turecko u Vídně“, což podle jeho názoru souvisí s imperialistickou politikou Ankary.

„Očekávám jasné stanovisko. Pokud mezinárodní společenství nesprávně zhodnotí geopolitický význam této situace, měla by Evropa očekávat Turecko u Vídně, „řekl Pašinjan během rozhovoru pro deník Bild v odpovědi na otázku, jaká opatření by mělo Německo v současné situaci podniknout.Podle Pašinjana se „Náhorní Karabach a Arménie nyní staly frontou civilizace“.

„Problém je v tom, že Arméni na Jižním Kavkaze jsou poslední překážkou expanze Turecka na sever, jihovýchod a východ. Turecká imperialistická politika sahá mnohem dál než na jižní Kavkaz. Podívejme se na akce Turecka ve Středomoří, Libyi a na Středním východě, v Iráku a Sýrii, „řekl předseda vlády Arménie.

Pašinjan zdůraznil, že současná eskalace v Náhorním Karabachu má mezinárodní význam ze tří důvodů. „Zaprvé proto, že, jak jsem řekl, Turecko rekrutuje a přepravuje teroristy ze Sýrie, aby bojovali proti Náhornímu Karabachu a Arménii. Zadruhé, do tohoto procesu je zapojena turecká armáda. To ukazuje imperialistickou politiku Turecka, jehož kroky směřují k obnovení turecké říše, „řekl Pašinjan v interview pro německé noviny.

Řada států, včetně Ruské federace a Francie, vyzvala strany ke zdrženlivosti. Turecko prohlásilo, že poskytne Ázerbájdžánu veškerou požadovanou podporu v souvislosti s dalším zhoršením situace v Náhorním Karabachu.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že požaduje od Francie omluvu za slova francouzského prezidenta Emmanuela Macron o údajném přesunu syrských ozbrojenců do Baku za účelem vedení bojů v Náhorním Karabachu.

Macron dříve uvedl, že 300 syrských ozbrojenců bylo přepraveno letecky přes turecké město Gaziantep do Baku.

„Žádní žoldáci nejsou, máme armádu 100 000 vojáků. Žádám, aby se Francie omluvila a projevila odpovědnost, „řekl Alijev v rozhovoru pro televizní kanál Al-Arabíja.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že Moskva je znepokojena zprávami o přesunu ozbrojenců nelegálních ozbrojených skupin do zóny konfliktu v Náhorním Karabachu. Bylo uvedeno, že podle příchozích informací jsou ozbrojenci ilegálních ozbrojených skupin, zejména ze Sýrie a Libye, převádění do zóny konfliktu v Náhorním Karabachu s cílem přímé účasti v bojových akcích. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Moskva má údaje o syrských žoldnéřích v Náhorním Karabachu, a nejedná se pouze o informace z médií.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*