Arabština je hlavním jazykem v šesti z devíti předškolních zařízení ve švédském Ronneby

Arabština je hlavním jazykem v šesti z devíti předškolních zařízení ve švédském Ronneby

Vzhledem k tomu, že nově příchozí migranti a jejich rodiny mají tendenci žít v několika oblastech obce, šedesát až osmdesát devět procent předškoláků v šesti z devíti škol v centru Ronneby ve Švédsku má jiný mateřský jazyk než je švédština.„Někdy, když dojde ke konfliktu, může to být problém, může to být výzva,“ řekla Monica Berggrenová, ředitelka mateřské školy Skogsgläntan rádiu Sveriges Radio.

„Tyto předškolní zařízení se nachází v oblastech, kde žije většina nově příchozích migrantů,“ uvedla Ingela Bergová, ředitelka mateřských škol v obci Ronneby.

„Pro personál předškolního zařízení je obtížné dětem porozumět a děti mu také jen stěží rozumí,“ uvedla Camilla Widerströmová, učitelka mateřské školy Skogsgläntan.

Na otázku reportéra stanice SVT, co dělají, aby dětem porozuměli, protože rodiče dětí také obvykle neumí švédsky, paní Widerströmová odpověděla, že musí požádat rodiče jiných dětí o překlad.

„Potom využijeme pomoc od jiného opatrovníka, který zná švédštinu trochu lépe. Také jsme zde měli začínající pracovníky, kteří nám pomohli naučit děti slova pro každodenní život,“ říká Camilla Widerströmová.

Švédsko mělo v roce 2016 3 060 115 obyvatel cizího původu, kteří se narodili v cizině nebo ve Švédsku jednomu či dvěma rodičům narozeným v cizině. Nejčastějšími zeměmi původu imigrantů jsou Finsko, Sýrie, Irák, Polsko, Írán, Somálsko a Bosna. V roce 2015 přijalo Švédsko více než 163 000 žadatelů o azyl z Blízkého východu a Afriky. V listopadu 2015 obvinil švédský premiér Stefan Löfven z údajné sobeckosti země východní části EU, které zastávají odmítavý postoj k přijímání imigrantů. S rostoucím počtem imigrantů souvisí nárůst kriminality a vznik ghett a „no-go zón“ jako jsou Rinkeby nebo Tensta ve Stockholmu nebo Rosengård v Malmö, které obývají převážně přistěhovalci. V únoru 2017 propukly nepokoje v Rinkeby. Švédsko čelilo nepokojům již v minulých letech. Dne 7. dubna 2017 spáchal přistěhovalec z Uzbekistánu teroristický útok ve Stockholmu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*